main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Tiidrek Nurme jooksurajal. screenshot youtube videost

Tiidrek Nurme jooksurajal. screenshot youtube videost

Tiidrek Nurmele Tokyo olümpia edasilükkamine sobib

Kategooriad: Kergejõustik
Autor: Alver Kivi
03.04.2020
12:08

Veebruari lõpus Sevilla maratonil Tokyo olümpianormi täitnud Tiidrek Nurme hinnangul on nii tema, kui ka paljude teiste tippmaratoonarite seisukoht olümpiamängude edasilükkamise kohapealt pigem positiivne.

„Seda eelkõige neljal erineval põhjusel,“ märkis Tiidrek Nurme. „Esiteks, kogu kevadine võistlusgraafik on maailmas valitseva pandeemia tõttu tühistatud, seetõttu ei ole sportlastel piisavalt katsevõistlusi. Teiseks on mitmete sportlaste rahvusvahelised meeskonnaliikmed erinevate riikide karantiinireeglite tõttu kodumaale kutsutud, puudub tavapärane koostöö seniste meeskonnaliikmetega. Kolmandaks on mitmed spordirajatised, kus atleedid treenivad, suletud. Neljandaks – võib olla isegi kõige olulisemana – praeguse pandeemia ajal, kus maailm keskendub ravile ning üleüldistele eksistentsiaalsetele küsimustele, on sportlaste keskendumine muudel asjadel.“

Tiidrek Nurme jooksis Sevillas uue isikliku rekordi 2:10.02 ja täitis sellega ka Tokyo olümpiamängude normatiivi, mis on 2:11.30. Tema senine parem tulemus paranes kolme minuti ja 38 sekundi võrra.

Palju otsuseid lühikese ajaga

Tiidrek Nurme ütles, et ta ei ole varem kunagi nii lühikese ajaga pidanud nii palju kardinaalseid otsuseid langetama, kui viimase kuue nädala jooksul. Esiteks tuli ta ära Portugali treeninglaagrist, sest välisministeerium kutsus eestlasi tagasi koju. Teiseks, planeeritud kevadised võistlused tühistati. Kolmandaks, igasugune liikumine soovitati ära jätta ja seega tuli varasuvise treeninglaagri mõtted unustada. Ja lõpuks lükati edasi ka olümpiamängud.

„Aga kõigi nende muutuste keskel olen ma äärmiselt õnnelik inimene, et sain realiseerida oma füüsilise vormi Sevilla maratonil vahetult enne pandeemia väljakuulutamist ja enne mitmete võistluste tühistamist,“ lausus maratoonar.

„Isegi kui see hooaeg saab olema võistluste poolest vaiksem kui kunagi varem, siis olümpianorm on mul taskus ning ühtlasi võimas isiklik rekord, millega olümpia-aastale vastu minna.“

Samas on antud olukorras keeruline korraldada treeninguid ja panna paika lähiaja täpsemaid plaane. „Praeguse seisuga olen treeneriga arutanud mitmeid erinevaid võistlus- ja treeningplaanide stsenaariume,“ rääkis maratoonar.

„Kuna kõik on veel lahtine kogu maailmas, siis ei saa midagi välja hõigata. Küll aga loodan, et sügiseks on viirusetemaatika vaibunud. Loodan terve suve Eestis veeta ning mõnel kohalikul jõuproovil osaleda ning võimalusel sügisel ühe maratoni joosta.“

Trennid väiksema intensiivsusega

Tiidrek Nurme annab endale aru, et hetkel ei ole tal kiiret mitte kuhugi ja praegu tundub, et kõige õigem on ehitada oma tagalat järgmiseks suveks. „Siinkohal pean silmas seda, et pööran tähelepanu asjadele ja inimestele, millega intensiivse treeningu ja võistlusgraafiku kõrval pole võimalik tegeleda. Näiteks perekond ja kodu,“ täpsustas ta.

Treeningplaani saab Tiidrek Nurme Ameerikas elava treeneri käest interneti vahendusel ja nii käib ta iga päev (v.a pühapäev) väljas jooksmas, kuid praegused treeningud on oluliselt vähem intensiivsemad ning vähem mahukamad, kui näiteks enne Sevilla maratoni.

Olümpia edasilükkamisega seoses on tõstatunud sportlaste puhul küsimus nende jätkamise osas, sest nii mitmedki soovisid teha Tokyos oma lahkumisetenduse. Tiidrek Nurme sõnul on ta veel piisavalt noor, et maratonijooksuga tegeleda ja see teema teda ei puuduta.

„Iga aasta edasi mängib minu kasuks, kuna alustasin selle spordialaga suhteliselt hilises eas ning olen elu jooksul tippmaratoonari kohta üsna vähe võistelnud,“ selgitas kümme maratoni läbinud jooksumees, lisades, et seepärast ta usub, et selles osas töötab olümpiamängude maratoni edasilükkamine tema kasuks.

Samas ei ole ka olümpiaks püstitatud plaanid muutunud. „Minu eesmärk on valmistuda olümpiamängudeks võimalikult targalt, olemasolevate vahendite ja meeskonnaga. Unistuseks on saavutada koht esimese kümne hulgas,“ avalikustas seni ainsa saarlasena endale Tokyo olümpiakoha kindlustanud Tiidrek Nurme.

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.