Jaan Truu autasustab turniiri võitjat. Alver Kivi

Hüvasti, kapp number 8!

Kategooriad: Kabe
30.07.2019
08:13

55. Saaremaa kapale tuli mängima 22 kabetajat (18 meest ja 4 naist) Lätist, Eestist ning Peterburist. Juhendi järgi tuli mängida 13 vooru šveitsi süsteemis.

Enne võistluse algust mälestati aprillis manalasse varisenud selle turniiri neljakordset võitjat ning 25 korral osalenud Hiiumaa meistersportlast Arvo Risti.

Reede õhtuks oli 3 punkti neljast koos viiel kabetajal, kes kõik on selle võistluse veteranid ning patrioodid. Need olid Guntars Purvinš, Zigmars Rumbenieks ja Regina Pironen Bauska võistkonnast, Raivo Rist Hiiumaalt ning Andrei Naprejenkov Peterburist.

Järgmine päev kujunes pingutavaks, sest Peterburi võistkonnal ei õnnestunud saada pileteid pühapäeva õhtupoolikuks neile sobival kellaajal väljuvale Tallinna bussile ning seetõttu tuli laupäeval ära mängida tervelt 6 vooru. Kümne vooru järel oli punktiga ette rebinud võistluse favoriit suurmeister Purvinš. Teiseks oli tõusnud veel üks meister Bauska võistkonnast Talivaldis Rumitis. Poolteist punkti liidrist vähem oli Rumbenieksil ja Pironenil.

Pühapäeva viimased 3 vooru muutsid niipalju, et võiduga viimases voorus jõudis Rumbenieks Rumitisele järele ja tänu paremale Bergeri koefitsiendile ka mööda. Nõnda oli esikolmik: 1. Purvinš – 10,5 2.Rumbenieks ja 3.Rumitis –  mõlemal 9,5 punkti. Meestest järgnesid Janis Štals (Bauska II) – 9 R.Rist (Hiiumaa) ning Janis Farnests (Bauska II) võrdselt 8,5 punktiga.

Purvinšile oli seekordne esikoht Saaremaa kapal juba viies. Üks nendest on küll võidetud sajaruudulises kabes, mida viimastel aastatel enam selle võistluse kavas ei ole.

Mulluse ootamatu ebaedu järel oli Regina Pironen jälle heas hoos ning kuigi ta jäi absoluutsest esikolmikust napilt välja, oli ta naistest 9 punktiga suveräänne võitja. Talle järgnesid kaks Peterburi naiskabetajat. Noor meistrikandidaat Ksenija Aleksejeva (6 p.) mängis meil esmakordselt. 1977. aastal NSV Liidu naiste kabetšempioniks tulnud meister Ljudmila Petrova (5,5 p.) trotsib aastate lendu ja on jätkuvalt kõigile ohtlik vastane.

Saarlastest oli parim Rein Kirst 5,5 punkti ja 14-15. koha jagamisega tollesama Petrovaga. Jaan Truu oli 5 punktiga 18. ning Ivar Truu 4,5 punktiga kohe tema järel. Oma väikesed õnnestumised olid ka neil, kaalukam vast Kirstu võit noore areneva meistrikandidaadi Reivis Štalsi (Bauska II) üle, kes jõudis turniiril esikümnesse.

Täisarvulised võistkonnad (4 kabetajat) olid väljas vaid Bauskal (koguni 2 võistkonda) ning Peterburil. Vahed jäid päris suured: 1.Bauska I – 38,5 (52-st) 2.Bauska II – 30 3.Peterburi – 22 punkti.

Kuna Bauska võitis aastast 2013 ringelnud suure Saaremaa kapa nr. 8 juba viiendat korda, jääb see vastavalt võistluse statuudile jäädavalt Bauskale. Vahepeal jõudis see aasta olla ka Peterburi ning teise Leedu Telšiai võistkonna valduses. Kõige kauem (15 turniiri aastatel 1964-1979) pidas vastu esimene kapp, järgmised on jäädava omaniku leidnud oluliselt kiiremini.

Seekordse Saaremaa kapa peakohtunikuks oli Jüri Siim, kes ise mängijana võitis 1985.aastal tookordse suure Saaremaa kapa meeste turniiri(51 osavõtjat). Kohtunikuna juhtis ta võistlust sõbralikult, kuid kindlakäeliselt.

Ka seekordne turniir sai teoks tänu toetajatele: Eesti Kultuurkapital, Saaremaa Piimatööstus, Saaremaa Ühisgümnaasium ja selle hostel. Täname!