main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Saarte mängudel telkimisele – EI!

Kategooriad: Saarte mängud
Autor: Alver Kivi
11.07.2022
09:04

2023. aasta Saarte mängude korraldajate plaan majutada ligi 700 võistlustel osalejat telkidesse ja organisatsiooni juhi Jorgen Petterssoni positiivsel hinnangul sellele ei ole jumet, kuigi on olemas ka üks positiivne pool.

Saarlastel on 2003. aasta Saarte mängudelt Guernseyl telkimise kogemus olemas ning juba toona ja ka veel täna ei meenuta sportlased seda kõige positiivsemalt. Samas ei ole põhjust arvata, et olukord oleks 2023. aastal erinev.

Niisiis probleemid. Alustame Guernsey ilmast, mis 20 aasta taguse kogemuse järel on üsna heitlik. Ilus päikesepaiste asendub tõsiste vihmahoogudega üsna tihti ja oodata selles vallas nädala pikkust stabiilsust ei ole põhjust.

Kõik, kes on suvel telkimisega tegelenud teavad, et sooja ilma ja päikesepaistega tõuseb temperatuur elamispaigas oluliselt ning telgis viibimine on pea võimatu. Sportlastele tähendab see, aga seda, et pärast võistlust puhkamiseks või oma etteasteks valmistumisel vajalikud tingimused puuduvad. See aga tähendab, et kannatab sportlik sooritus.

Omakorda vihm tähendab aga seda, et elutingimused telgis muutuvad niiskeks, kui mitte märjaks. Kogemused ütlevad, et dresside ja särkide kuivatamine on võimatu, niiskes vormis võistlemine pole taas meeldiv ja see omakorda jälle sportlikku sooritust pärssiv.

2003. aasta kogemuse põhjal võib öelda, et elu telgis vähendab oluliselt inimeste privaatsust, häiritud on puhke- ja unevõimalused. Nõuab tõsist pingutust, et keskenduda ja oma elu joone peal hoida.

Mis veelgi tähtsam – langeb oluliselt mängude sportlik tase, kuna profisportlasi on osalema saada raske, kui olme ei vasta vajadustele. Neile on sport töö ja keha, kui oma töövahendi eest hoolitsemine tähtis. Uurisin telkimise kohta mitmelt meie tipult, mida nad arvavad telkimisest spordivõistlusel, siis vastused olid kindlalt EITAVAD.

Kui aga pole kohal parimad sportlased, siis süveneb veelgi kuvand sellest, et Saarte mängude puhul ei ole tegemist tõsise spordivõistlusega ning seal tegeletakse peamiselt nalja, peo ja tantsuga.

Välja tuleb tuua ka Saarte mängudel osalemise maksumus, mis paljude hinnangul on üle mõistuse suur ulatudes 1000 euro kanti. Kõik teavad, mida ja kui palju saab sama raha eest kasvõi Vahemere ääres. Selliste summade eest telkimise pakkumine ei ole aga ahvatlev ja atraktiivne.

Saaremaa delegatsioon on läbi aastate kasutanud oma ahtaid võimalusi sportlaste tagasihoidlikuks majutamiseks, korralikus hotellis on elatud ükskikutel kordadel ja kasinates tingimustes on ka hakkama saadud. See on olnud hind, mida on tulnud sellesse 24 maailma saart ühendavasse organisatsiooni kuulumise eest maksta. On olnud nurinat, aga hakkama on saadud.

On olemas siiski ka positiivne moment. 1999. aasta Saarte mängudel Gotlandil olid kõik osalejad majutatud sealsesse sõjaväeosasse, elati nagu olümpiakülas ja meeleolu oli ülev. Käis tihe suhtlus ja sõprussidemete loomine.

Korraldajate plaan majutada ühte kohta 700 inimest annab uuesti selleks võimaluse, et osalejatel tekib taas tunne, et ollakse osa millestki suurest ja ühtsest perest. Õlg-õla kõrval elades ja teiste saarte esindajatega suheldes täidetakse ka nende mängude ühte eesmärki – Friendly Games! See on paraku viimastel aastatel kaduma hakanud.

Samas on Guernsey mängude korraldajate ettepanek märk sellest, et Saarte mängud on mõnes mõttes kinni jooksmas ja vajab uuendusi. Kui kunagi oli mängude korraldamisele konkurents, saared kandideerisid ja pakkusid välja parimaid lahendusi, siis täna peab organisatsioon olema õnnelik, kui leitakse saar, kes on valmis neid võistlusi võõrustama. Nii ei jää ka organisatsiooni juhtorganil üle muud, kui pakutavale kaasa kiita.

Ja kui kõrged peakomitee liikmed leiavad, et telklaagri korraldamine ja sportlaste sinna majutamine on üks suurepärane idee, siis võiks nad samuti kolida rahva lähedale, nautida sealset melu, suhelda vahetult asjaosalistega ning olla nagu üks mees ja naine ühise asja eest väljas. Aga paraku on see mõte liiga ketserlik ja utoopiline.

Kõige tähtsam on kokkuvõttes siiski see, et need mängud pärast koroona pandeemiat siiski loodetavasti toimuvad. Saarlased üle maailma tahavad kokku tulla ja kui vaja elatakse ka nädal telgis, kuigi …………

Alver Kivi

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.