main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Saaremaa kapal meestest uus võitja

Kategooriad: Kabe
Autor: Alver Kivi
27.07.2020
14:14

Koroonaviiruse levimise ohust tingituna oli 56.Saaremaa kapa kabeturniir oma 14 osalejaga kõigi aegade väikseim. Tõsi, 2000.aastal mängis 64-ruudulist kabet veelgi vähem kabetajaid (8), kuid tookord toimus lisaks ka päris tugev 100-ruudulise kabe turniir, mille võitis eksmaailmameister Guntis Valneris.

Aga osavõtjate koosseisule polnud reedest pühapäevani Saaremaa Ühisgümnaasiumis peetud turniirile midagi ette heita. Kaheksa meistrit, neist neli rahvusvahelise tiitliga. Lisaks veel kolm tugevat Läti noorkabetajat, kellest Reinis Štals sepistas nende võistluste suurima üllatuse.

Seekord mängiti ühe partii asemel igas voorus kahepartiiline mikromatš muudetud algseisust. Nii mängitakse juba aastaid ka Eesti meistrivõistlustel ja teistel suurturniiridel.

Seitsme vooruga šveitsi süsteemis turniiril juhtisid reede õhtuks täiseduga Raivo Rist ning Janis  Štals. Kolmandas voorus viigistasid nad omavahel ja järele jõudsid rahvusvahelised meistrid Janis Farnests ning Edijs Novickis. See nelik oli ühel pulgal ka laupäeva õhtuks pärast viiendat vooru..

Eelviimases, kuuendas voorus võitsid ning jäid 9 punktiga liidrikohta jagama Rist ning Farnests. Viigi teinud Novickisele jõudis järele Reinis Štals, kes üllatuslikult alistas oma isa, ka Läti tšempioniks tulnud Janise.

Viimaseks vooruks loosis arvutiprogramm kokku kaks ülitähtsat „segapaaride“ matši: Rist – Regina Pironen ning Farnests – Marika Azojan. Daamidel oli mängus naiste esikoht, sest kummalgi oli enne viimast vooru 6 punkti. Mõlema mikromatši esimesed partiid lõppesid viigiga. Teises partiis sai Farnests siiski Azojanist jagu. Rist aga kaotas ja langes välja ka esikolmikust, kuhu jõudsid Farnests 11 ning R.Štals ja Novickis võtdselt 10 punktiga. Koefitsiendiparemus andis teise koha noorele Štalsile.

Janis Farnests mängis Saaremaa kapal juba üheksandat korda, kuid individuaalvõitjaks tuli esmakordselt. Saaremaa kabetajatele on ta vana tuttav. Kui Farnests 20 aasta eest juuniorieas Iecava karikavõistlustel mängima hakkas, õnnestus allakirjutanul võistluspartiis talle ka õpetust anda, kuid nüüdseks on õpetaja ja õpilase rollid ammu vahetunud.

Naistest oli Pironeni (8) ja Azojani (6) järel kolmas alles põhikooli tüdruk Zane Lea Zunda 3 punktiga. Et ta kabemängust juba mõndagi taipab, sai selgeks kohe esimeses voorus, kus ta viigistas matši Pironeniga. Viimane on Saaremaa kapa absoluutse rekordi omanik – 13 esikohta naiste arvestuses.

Saarlastest mängis paremini Ivar Truu: 6 punkti, 9.koht ning aktivas matšivõit Pironeni üle. Jaan Truu piirdus 4 punkti ning 12.kohaga.

Üle hulga aja pakkus pinget ka võistkondlik konkurents. Paraku mitte esikohale, kus troonis kindlalt Bauska (Farnests, J.Štals, Pironen ja Zigmars Rumbenieks) 36 punktiga 56-st võimalikust. Aga teisele-kolmandale kohale kemplesid tublisti Novickisega tugevdatud Bauska juuniorid ning Saarte ühisvõistkond (Azojan, Rist ja mõlemad Truud). Enne viimast vooru oli ühendvõistkond punktiga ees, kuid see äpardus totaalselt ning kokkuvõttes jäädi juunioridest (29) neli punkti maha.

Teist aastat järjest juhtis turniiri kindlakäeliselt järvakas, kuid meie kabeklubi liige Jüri Siim. Korraldajad tänavad kaasabi eest Eesti Kultuurkapitali, Saaremaa Piimatööstust ning Saaremaa Ühisgümnaasiumi.

Jaan Truu

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.