main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Risto Lillemets teivashüppel. Eesti Kergejõustikuliit/Marko Mumm

Risto Lillemets teivashüppel. Eesti Kergejõustikuliit/Marko Mumm

Rekordi lainel Risto Lillemets sammus 8000 punkti meeste klubisse

Kategooriad: Kergejõustik
Autor: Alver Kivi
09.08.2020
20:42

Tallinnas Kadrioru staadionil toimunud Eesti kergejõustiku meistrivõistlustel kogus kümnevõistluses üksi võistelnud Risto Lillemets maakonna rekordit tähistavad 8133 punkti ja sellega sai temast selle tähiseni jõudnud 19. eestlane. Maailma edetabelis tõusis Lillemets tänavu 8200 punkti kogunud valgevenelase Vitali Žuki järel teiseks.

Kui Risto Lillemetsa senine rekord oli 7853, siis oma senist tulemust parandas ta koguni 280 punktiga ja ühtlasi püstitas ta sellega uue maakonna rekordi. Läbi aegade on enamat suutnud vaid 11 eestlast.

“Ma olen tulemusega väga rahul,” rääkis Risto Lillemets. “Arvestades, mis olud valitsesid, staadionil oli põrgukuumus ja kogu päev seal olla oli keeruline. Aga kokkuvõttes tulid mõned alad välja paremini, teised kehvemini nagu kümnevõistluses ikka.”

Kui algselt oli kümnevõistlusele end üles andnud mitu meest, siis lõpuks jäi 22-aastane Risto Lillemets konkurentsi üksi. Teiste meeste loobumisel otsustas ta võtta ette soolokümnevõistluse.

“Üksi oli alguses raske ja keeruline,” tõdes Risto Lillemets. “Aga publik ja kohtunikud toetasid, nii et kokkuvõttes ei saa nuriseda. Esimese päeva õhtul on just pärast kõrgushüpet ja 400 m jooksu väsinud, aga teisel päeval olid katsete vahele piisavalt pikad pausid. Võib-olla oligi kasulik, et sai ühe soojaga panna.”

Esimese päeva lõpetas Risto Lillemets 4122 punktiga ja edestas oma isiklikku rekordit 134 punktiga. Lillemets alustas 100 m sprindis isikliku rekordiga 10,94. Kaugushüppes sai ta esimesel katsel kirja 6.98 ja teisel 7.01, kuid kolmandal katsel hüppas ta isikliku rekordi 7.22.

Kuulitõukes sai Lillemets kirja 14.96 ja kõrgushüppes jäi seekord laeks 1.99. 400 meetrit läbis ta ajaga 50,30, ehk täpselt sama tulemusega, mis ta on saavutanud isikliku rekordi püstitamise graafikus.

Teine päev algas rekorditega

Oma rekordigraafiku teisel päeval sai Lillemets jooksis toona 110 m tõkkeid 14,98, heitis ketast 41.50, ületas teivashüppes 4.70, viskas oda 61.72 ja jooksis 1500 m 4.31,40.

Risto Lillemets alustas kümnevõistluse teist päeva taas üksinda ja sai tõkkejooksus ajaks 14,69, mille järel edestas oma rekordigraafikut 169 punktiga. Isiklik rekord tuli kettaheites, kui ta sai teisel katsel kirja 46.39 ja edestas rekordigraafikut juba 270 punktiga.

Rakveres 8000 punkti kursil liikunud Lillemets sai siis teivashüppes nulli. Seekord võttis ta kõrguse 4.65 kohe avakatsel. Risto Lillemets ületas teivashüppes teisel katsel kõrguse 4.85 ja läks odaviskele vastu 316 plusspunktiga.

Risto Lillemets püstitab isikliku rekordi ka odaviskes, kus sai kirja 63.84. Üheksa alaga oli ta kogunud 7466 punkti ja oma senise rekordi seeriat edestas ta 348 punktiga. Viimasel alal 1500 m jooksus tuli Risto Lillemetsal võistelda iseendaga ja lõpuaeg tuli 4.42,17.

Risto Lillemets ei osanud öelda, kas tulemus olnuks veelgi parem, kui võistluses olnuks konkurentsi. “Kui teised teevad mingi hea tulemuse, siis tahaks nendest ju parem olla ning saaks ka ise edu juurde,” leidis ta.

“Kokkuvõttes läks siiski hästi ja oleks võinud ka hullemini minna. Heidetega olen väga rahul, teistele aladele ka etteheiteid pole. Usun, et rekord tuli korraliku trenni arvelt. Olen sellises eas, kus tulemused peavadki paranema ja muidugi olen ise ka küpsemaks saanud.”

Sellega on Risto Lillemetsa tänavune hooaeg lõppenud ja võistlused võisteldud. Kokkuvõttes jääb ta aastaga väga rahule, kui arvestada veel koroona levikust tulnud tagasilööki. “Läks ju väga hästi ja see, et olümpia ja EM ära jäid tuleb mulle isegi kasuks,” märkis atleet.

8000 punkti oli seni kogunud 18 eestlast. Kõigi aegade edetabelis tõusis Risto Lillemets 13. kohale.

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.