main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Lipul on põhjust lehvida kõige kõrgemal. Irina Mägi

Lipul on põhjust lehvida kõige kõrgemal. Irina Mägi

Ott Tänak fännilipuga tiitli poole

Kategooriad: Autosport
Autor: Alver Kivi
25.10.2019
21:23

Sõnal on jõud! Ajal kui Ott Tänakut teadsid ehk vaid Kärla inimesed ja mõned tõsisemad rallifännid käis kamp noormehi välja lipukirja “Ott Tänak WRC maailmameistriks” ning täna on nende iidol sellest vaid sammu kaugusel.

“Me uskusime seda juba siis, et Ott suudab tulla maailmameistriks,” räägib ralliässa fännklubi vedanud Toomas Pihl, lisades, et tol ajal oli selline mõte muidugi täielik ulme. “Oli näha, et Ott sõidab kiiresti, tal oli soov hakata sõitma WRC-ga ja seal võita. Me nägime, kui palju ta selle nimel pingutas, sest kui meie mängisime õues, siis Ott tegi garaažis tööd, et teenida raha oma järgmistel rallidel osalemiseks.”

Kõik sai alguse 2004. aastal EOS Lõuna-Eesti rallil, kus Ott Tänak võistles VW Golfiga. Tema sõbrad, vennad Rando Hallik ja Viljar Vester tegid siis endale särgid, millele kirjutasid “Ott Tänak WRC maailmameistriks!”

“Ott on meie peretuttav, ta oli Viljari klassivend ja nad mängisid koos meil tihti televiisoris Colin MCRay rallit,” meenutab Rando Hallik, miks just sõpra hakati rallirajal fännidena toetama.

2004. aasta Saaremaa rallil oli ilm tavapäraselt külm ja vilu ning särgiväel õues olla ei saanud. Siis tekkis meestel mõte teha üks korralik lipp. Nii pandi kaks valget linast riiet kokku ja kirjutati sinna “Ott Tänak WRC maailmameistriks!”

Järgmisel aastal hakkas head kiirust näidanud Ott Tänak sõitma Syriuse meeskonnas, kelle tunnusvärviks oli kollane. Fänne tuli juurde ja klubilt saadi kollased nokatsid ning endki riietati silma paistmiseks kollastesse jopedesse.

Et asi oleks efektsem tehti juba uus kollane lipp prinditud tähtedega, mis kleebiti riidele kuuma triikrauaga. Seda lehvitati siis hooaja lõpuni, kuid tähed hakkasid ükshaaval välja langema ja lipp vajas uuendamist.

“Sellepeale võtsime õigema kollase tooniga kanga ja lasime printida peale – Ott Tänak maailmameistriks,” selgitab Toomas Pihl, lisades, et sõna WRC ei mahtunud enam lihtsalt ära.

Esimest korda lehvis legendaarne lipp 2006. aastal Võrus. Sellest hetkest käidi lipuga juba igal rallil, kus Ott siis Eestis sõitis. Seltskonnas olid Rando Hallik, Viljar Vester, Ulvi Hallik, Aivar Vester, Alar Aavasalu ja Toomas Pihl. Rando Halliku sõnul kulus see lipp ära eriti siis, kui Otil läks kehvasti.

Fänlus täiel rinnal

Välismaal käidi kultusliku lipuga esimest korda 2007. aastal Soomes, kui Ott Tänak võistles seal N-rühma autoga. Viimastel aastatel ongi pilgud pööratud rohkem piiri taha, sest oma iidolilt näeb kodus kihutamas harva. Nii on igal aastal mõnel MM etapil kohal käidud ja sel aastal toetati oma lemmikut Portugalis.

Aga mida kiiremaks ja edukamaks sai Ott Tänak, seda töisemaks sai tema toetajate elu. Lisaks tehti endale ka tavaline fännilipp “Rallime mõnuga”, mis pidi näitama, et ka kaasaelajad on rallil olulised ning kõigesse ei pea suhtuma alati täie tõsidusega ja võistlust peab ikka nautima.

Tehti ka väikesed autolipud ja nendega sõideti rallidel kolonnis. “Jäime oma kollaste lippudega “Ott Tänak fännklubi” teistele silma,” räägib Rando Hallik. “Kahjuks hakati neid autode küljest ära murdma ja ei oska öelda, kas kadedusest või soovist mõni endale saada. Igajuhul kasutasime võimalust ralliraadios, et inimesi selles osas korrale kutsuda.”

Ajal, kui nende iidolit kutsuti Eestis “Kraavi Otiks” püsis fännide usk edasi. Rando Hallik tunnistab, et selline sõim ja laim ajas neid ikka päris turri, sest üldjuhul olid rääkijad ikka need, kes asjast midagi ei teadnud ja olid rallist väga kaugel. “Teadsime, et iga asi võtab aega ja küll ta tuleb, sest see miski on Otis olemas ja see andis meile ka usku,” põhjendab ta jätkuvat toetust.

Aastatega on Ott Tänaku fännidel kujunenud ka kindlad rituaalid. Nii peab lipukandja olema väga hoolas, kuna vastutus on suur. Lipp ei tohi kunagi maha kukkuda, sest kindlasti juhtub Otil siis mingi jama.

Ka võidušampuseid ei tohi enne ära osta, kui kõik on lõplikult ära vormistatud ja mehed finišis. “Ei tohi ära sõnuda, sest kui hakkad laupäeval tähistama, siis pühapäeval on asi metsas. Peab ikka korralikult lõpuni ära ootama,” selgitab Rando Hallik.

Ka teiste rallifännide hinnang on olnud lippu “Ott Tänak maailmameistriks” üldiselt positiivne, lipp on ennast nii hästi sisse töötanud ja kõik teavad seda. Mingil ajal olid ka Ott Tänaku konkurentidel Egon Kauril ja Rainer Ausil oma fännilipud, kuid millegipärast ei läinud need ettevõtmised korralikult lõpuni käima.

“Otseselt pole kunagi öeldud, et mis te poisid jamate või lolli mängite, sest seda ei juhtu ju kunagi,” tõdeb Rando Hallik. “On olnud üks juhus, kus meie ööbimispaigas on veidi tänitatud ja siunatud, et Ott Tänak ei jõua ju mitte kusagile, aga see on jäänud ka üksikjuhtumiks.”

Positiivselt on suhtunud ka teised rallimehed ja võistluste korraldajad. On ju erinevatel võistlustel rallifännlust üleval hoitud ja ka eeskuju pakutud. “Oleme püüdnud teha showd, kuid seda mõistuse ja reeglite piires. Me pole kunagi roninud sinna kuhu ei tohi ja me pole olnud purjus,” märgib Rando Hallik.

Hindamatu meene

Rando Hallik usub, et Ott Tänakul on ka hea meel, kui ta raja ääres oma toetajaid näeb ja see annab loodetavasti meestel autos indu juurde. “Loomulikult, kui Ott meile lehvitas olime ekstaasis, aga nüüd on ta juba sellisel tasemel, et selleks pole enam aega ja võimalust. Aga ta kindlasti teab, kes selle lipu taga on,” märgib Hallik.

Ott Tänakul on võimalus tulla autoralli maailmameistriks juba sel nädalavahetusel Kataloonias. Rando Hallik räägib, et kui eesmärk on täidetud, siis tahaks ta saada lipule Oti autogrammi, millele lisaks kindlasti ka võidu kuupäeva. Siis raamitakse lipp ära ja pannakse hoiule.

Aga palju see lipp võiks siis maksta? “Hinda pole olemas,” on Rando Hallik kindel. “See lipp on nagu hea vein, mis läheb aastatega aina paremaks. Kindlasti on see hindamatu väärtusega ja tahaks selle kunagi panna sellisesse kohta, kus inimesed saaksid seda vaatamas käia.”

Rando Halliku sõnul tuleksid pidustused Ott Tänaku võidu korral kindlasti suured. “Oleme tõsiste fännidega kaalunud võimalust ka Austraaliasse minna, aga see on erinevatel põhjustel pisut keeruline,” tõdeb ta, lisades, et kindlasti oleks Oti maailmameistriks tulek ajalooline hetk ja selle sündmuse juures tahaks ise kohal olla.

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.