main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Edukaim saarlane Andres Kuusk. Alver Kivi

Edukaim saarlane Andres Kuusk. Alver Kivi

Maletajate juubelivõistluste eel

Kategooriad: Male
Autor: Alver Kivi
10.06.2019
22:57

1960.-tel aastatel, kui malemäng oli küllaltki populaarne hakkasid kohalikud maletajad otsima võimalusi kohtuda kohapeal mandri-Eesti maletajatega, et kontrollida oma mänguoskusi ja neid arendada.

Kontaktide otsimise eestvedajaks sai 1966. aastal esmakordselt tolleaegse Kingissepa rajooni malemeistriks tulnud Mati Saarela. Mõte sai teoks pärast 1969. aastal Saaremaal toimunud spordiühing Jõud vabariiklikke meistrivõistlusi, kui oli peetud nõu sellest osavõtjatega.

Saarte Kõrgepingevõrkude tolleaegse direktori Sulev Ruga majanduslikul toel pandi välja nimetatud ettevõtte nime kandev karikas ja 1970. aastal sai teoks esimene turniir, kuhu mängima tuli ka kolm külalist.

Kui esimesel turniiril oli osalejaid vaid kuus, siis edasi kasvas osavõtjate arv väga kiiresti jõudes 1985. aastal rekordilise 63-ni. Lisaks Eesti maletajatele olid sagedasteks külalisteks Gruusia, Läti ja Venemaa maletajad. Eesti taasiseseisvumisel lisandusid Rootsi, Soome ja Hollandi esindajad.

Et võistluse mõõtmed kasvasid aastatega välja ühe ettevõtte võimaluste raamidest kujunes see maakondlikuks ürituseks. 1980-te lõpust on võistluste läbiviijaks sel ajal asutatud Saaremaa Maleklubi. Võistluse võitjate nimed graveeritakse nüüd 1984. aastal valmistatud SKV initsiaalidega malevankri kujuga karikale.

Möödunud 49 aasta jooksul on võistluse võitjate nimekirjas 30 maletajat, nende hulgas praegused suurmeistrid Jaan Ehlvest (1980), Kaido Külaots (2001, 2002), Meelis Kanep (2004) ja Ottomar Ladva (2014).

Neli korda on võistluse võitnud Hendrik Olde ja saarlane Andres Kuusk, kolm korda Vjtašeslav Garber, Aleksander Veingold, Hillar Kärner ja Ülar Lauk. 2007. aastal oli võistluse võitja veel teinegi saarlane Indrek Kuusk.

Kümme aastat eelnimetatud võistlusest hiljem, see on 1980. aastal alustas tolleaegne kohalike noorte maleelu eestvedaja Rein Aru samalaadsete noorte malevõistluste läbiviimist külaliste osavõtul. Nüüd on need toimunud igal aastal samaaegselt Saaremaa karikaturniiriga.

Et viimastel aastatel on Eesti Maleliidu poolt korraldatud sel ajal Saaremaal ka eesti noorte paremate maletajate treeninglaager, on karikaturniirist ja noorteturniirist osavõtjate arv kasvanud 90 piirimaile. Võistluse läbiviimisel on heatahtlikku abi andnud Saaremaa ühisgümnaasium.

Sel aastal 27. juunil avatav 50. karikaturniir ja 40. noorteturniir on igati juubelid. Ootame siia arvukalt külalisi ja loodame, et ka maakonna maletajad sellest aktiivselt osa võtavad.

Juuno Jalakas

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.