main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Kaarel Kruusmägi on tuule leidnud. Alberto Sanchez

Kaarel Kruusmägi on tuule leidnud. Alberto Sanchez

Kaarel Kruusmägi purjetab olümpiamängude sihil

Kategooriad: Spordipealinn
Autor: Alver Kivi
06.01.2015
08:19

Eesmärgi jõuda Rio de Janiero olümpiamängudele on Saaremaa sportlastest välja öelnud meie kergejõustiklased. Sama sihiga alustab oma tänavust aastat ka purjetaja Kaarel Kruusmägi, kellel seisab ees oma tähtsaim olümpiapurjetamise hooaeg.

26-aastane Kaarel Kruusmägi tunnistab, et seepärast on tal ka natuke erilisem tunne, sest ta alustab oma karjääri kõige professionaalsemat hooaega, kus esmakordselt saab soovitud mahus treenida. „Ootan huviga arengut ja soovin kindlasti rasked treeningud tulemuseks realiseerida,“ väljendab purjetaja oma töötahet.

Kruusmägi sõnul on tema eesmärk alati olnud olümpiamedal, mitte pelgalt seal osalemine. Ta on enamuse oma elust sõitnud svertpaatidel ja olümpiamängud on selle ala suurimaks sündmuseks. „Aeg paneb meid oma eesmärke ja unistusi kohendama, aga kindlasti oleks see minu lapsepõlve unistuse täitumine,“ lausub ta.

Samas jääb Kaarel Kruusmägi oma võimete ja võimaluste hindamisel reaalsusesse. Värskes purjetamise maailma edetabelis on Saaremaa Merispordi Seltsi esindav purjetaja Laser Standardil 96. positsioonil. Karl-Martin Rammo (ROPK/Tallinna Jahtklubi) aga 15. kohal.

Realistina ei pea ta selle hooaja lõpetamist Laser Standardil parima eestlasena jõukohaseks. Eesmärk on teenida Eestile olümpiakoht, mis on tehtav. Sealt edasi saab aga töötada juba individuaalse edu nimel.

Olümpiakoha saamiseks tuleb tal sõita üle sõber Karl-Martin Rammo, kes on seni olnud Kruusmägist parem. „Pean suutma oma paadikiiruse ja tehnika vähemalt samale tasemele viia,“ selgitab Kaarel Kruusmägi.

„Tugeva tuulega on Karla kindlasti üks kiireimaid maailmas. Keerutavates tuultes, kui paadikiiruse osakaal väiksem on minul ehk väike eeliski. Hetkel on minu hooaja eelarve temast mitmeid kordi väiksem ja seega ka võimalused treenida ja võistelda kõigil vajalikel võistlustel piiratud.“

Vaatamata omavahelisele sportlikule konkurentsile saavad eestlased väga hästi läbi. Neil on suur ühine huvi, kus ka pidevalt omavahel „võisteldakse”. Nimelt on Rammo korvpalliliiga NBA meeskonna Miami Heat’i fänn, Kruusmägi aga on eluaeg olnud San Antonio Spursi suur austaja.

„Eelmise aasta NBA finaalides õnnestus üle pika aja Spursil taas troonile tõusta. Võibolla äkki hea enne?“ märgib Kaarel Kruusmägi, lisades, et sarnaselt oma lemmikklubile, meeldib tallegi oma asju targalt ja suurema kärata ajada.

Tähtsaim start maailmameistrivõistlustel

Oma plaanide realiseerimiseks tuleb osaleda juuli alguses maailmameistrvõistlusel Kanadas, kus peab jõudma 10 parima riigi hulka, kes veel olümpiapääset ei oma.

Seal edu saavutamiseks tuleb aga veel kõvasti tööd teha, oma nõrkusi parandada ja tugevusi lihvida. „Minu suurim nõrkus merel on tugeva tuulega paadikiirus,“ tunnistab ta.

„Selle parandamiseks treenin võimaluse korral kohtades, kus on valdavalt tugevad tuuled ja muidugi ka jõusaal, jõusaal ja veelkord jõusaal. Lisaks olen väga nõrk raha küsimises ja spordipoliitikas, mis paraku on siiamaani minu hooajad väga kitsastesse raamidesse pannud.“

Enda plussiks ja tugevuseks peab purjetaja taktikalist mõtlemist, mida ta on terve oma elu saanud arendada osaledes näiteks erinevatel kiiljahtide regattidel.

Hooajaks valmistumine algas juba enne jõule, kui Kaarel Kruusmägi lõpetas kolmenädalase laagri Las Palmases. Seal treenis ta koos Leedu purjetajatega. Hispaanias on ka tema paat ning tänu odavale lennuühendusele saab seal laagris olla ka jaanuaris ja veebruaris.

Viimases treeninglaagris tegid talle palju muret põlved. „Operatsioon tähendaks põhimõtteliselt Laseri karjääri lõppu, kuna selles klassis on suurim koormus just põlvedel ja alaseljal. Puhkusega kaovad probleemid ja olen selles suhtes ikkagi optimistlik,“ lausub Kruusmägi.

Treenerina aitab teda oma töö kõrvalt niipalju kui võimalik isa Argo Kruusmägi. Treeneri pidamine on väga kallis ja nii üritab Kaarel Kruusmägi selles vallas ennast ise arendada ning spetsialistide näpunäiteid “kõrvataga” hoida.

Oodatud areng jäi tulemata

2005. aastal tuli Kaarel Kruusmägi Zoom8 klassis Euroopa meistriks ja pärast tiitlivõitu võis oodata, et peagi tulevad olümpiasõidud ja karjäär läheb samas rütmis ülesmäge. Paraku ei ole nii läinud.

„Olen tihti sellele mõelnud ja võib-olla ei olnud mul piisavalt nõuandjaid, et kuidas ja millisesse klassi edasi liikuda,“ räägib Kaarel Kruusmägi. „See on tänagi Eesti purjetamise suurimaid valukohti. Peale gümnaasiumi lõppu kaob ära riiklik toetus ja rahalised vahendid tuleb endal leida. Ülikooli kõrvalt tööl käia ja professionaalset sporti teha on keeruline. Sel perioodil ongi väga raske kiires tempos areneda. Et purjetamises tipus olla tuleb aastaringselt purjetada.“

Tagasilöögid ei ole Kaarel Kruusmägi rivist välja viinud, sest ebaõnnestumised on osa spordist ja sellega tuleb harjuda. Purjetamisest loobumisele ei ole mees kunagi mõelnud ja ta ei usu, et see üldse kunagi päevakorda võiks tulla. „Purjetamine on lihtsalt imeline ala!“ põhjendab ta.

Suurim pettumus oli Kruusmägi jaoks kindlasti eelmise hooaja EM Horvaatias, kus mitte midagi ei õnnestunud ja sobivates oludes ei suutnud ta head tulemust näidata.

Üldiselt saab Kaarel Kruusmägi pettumusest üle kiiresti. Tavaliselt läheb ta esimesel võimalusel trenni ja suunab kogu halva emotsiooni enese täiendamisse.

Rasked hetked on enamjaolt seotud paadi ja eelarvetega. Sellel teemal on Kruusmägi vestelnud Allar Levandiga, kes soovitas tal toimetada “omas tunnelis” ning muu kõrvalisega mitte tegeleda. Nii on ta seda mõtet võimalikult palju üritanud rakendada. Rasketel aegadel saab ta alati tuge ka oma vanematelt ning elukaaslaselt.

Kui aga sel aastal ei õnnestu oma eesmärki täita, siis töötab Kaarel Kruusmägi selle nimel edasi. Iseasi kas see just Laser klassis võimalik on. „Pean leidma võistlusklassi, mis minu kehaga paremini sulanduks,“ selgitab ta.

„Purjetamine on mu elu. Pikemas perspektiivis tahan kindlasti enda õpitut noorematele edasi anda. Kõik teeme elus vigu. Tahan kaasa aidata sellele, et järgmiste generatsioonide purjetajad minu vigu ei kordaks.“

Kaarel Kruusmägi CV

Hüüdnimi: Kruss

Sünniaeg: 03.01.1989

Sünnikoht: Kärdla

Elukoht: Eesti

Haridus: kõrgharidus omandamisel

Lõpetatud kool: Saaremaa Ühisgümnaasium

Lõpetamise aasta: 2007

Ülikool: Eesti Mereakadeemia

Lõpetamise aasta: 2014

Eriala: tüürimees

Keelteoskus: eesti, vene, inglise, soome

Hobid: korvpall, jalgpall, avamerepurjetamine

Klass: Laser Standard

Klubi: Saaremaa Merispordi Selts

Treener: Argo Kruusmägi

Olulisemad tulemused võistlusklassis: EMV 2. koht

Varasemad klassid, kus purjetanud: Optimist, Zoom8, Laser 4,7, Laser Radial, 470, ORCi, Match Race, Melges 24

Olulisemad tulemused varasemates klassides: Zoom8 Euroopa meister 2005, ORCi Corinthians maailmameister 2012, Eesti meister erinevates klassides 17-l korral

Sportlikud eesmärgid: olümpiamedal, osalemine Volvo Ocean Race’l

Sportlaskarjääri olulisim saavutus/tulemus: Euroopa meister 2005

Auhinnad, tiitlid: Saarema Parim Sportlane 2002-2006

 

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.