main banner
Saaremaa Spordisõber logo




Gevin Genro ja Genro Paas. Alver Kivi

Gevin Genro ja Genro Paas. Alver Kivi

Isa Genro ja poeg Gevin Genro Paas isiklikus konkurentsis allahindlust ei tee

Kategooriad: Kergejõustik
Autor: Alver Kivi
25.10.2022
09:05

Isa Genro ja poeg Gevin Genro Paas koos võistlusareenil ei ole enam juhuslik vaatepilt. Tõsiste spordimeestena ei öelda ära ka sellest, et omadel selg prügiseks teha.

Kui kõik laabub ja covid ei tule vahele ning Saaremaa delegatsioon sõidab tuleval suvel Guernseyle Saarte mängudele, siis mõlemad Paasid on kohal ja käib kettaheite võistlus. Kas see oleks teil esimene ühine võistlus?

GP: Ma arvan, et Saarte mängudel ühist kettavõistlust ei tule, aga kindlasti oleme me suure tõenäosusega koos vasaraheite ja kuulitõukeringis. Eelmisel aastal olime konkurendid kuulitõukes Eesti sisemeistrikatel ja sel aastal vasaras. Kui kohtunikud on öeldud, et järgmine katse on Paas, siis oleme ikka küsinud, et kumb heidab.

Kui oluline on sulle võistelda koos pojaga?

GP: No see on väga vahva, soovitan soojalt kõigile, kui tervis niikaua vastu peab.

Kui oluline on sulle poega võita?

GP: See on ülioluline.

Nagu aru saan, siis seni on õnnestunud kuulis ja vasaras veel parem olla.

GP: Hetkel tundub nii, aga tal pole aega palju, sest ma ei kavatse enam kaua staadionil võistlemas käia.

Kuidas sul Gevin selle isaga koos võistlemisega on?

GG: Eks see on ikka eriline moment. Päris paljud sportlased seda ei saa kogeda, aga iga kord, kui me võistlusringi läheme, siis on eesmärk vana Paasi võita. See on õnnestunud ka. Eesti meistrivõistlustel vasaraheites ta mind küll võitis, aga Saaremaa meistrikatel vajutasin talle nii kettas, kui kuulis ära.

Kellele kuulub kodus ema sümpaatia, kui mehed tulevad pärast ühist võistlust koju?

GP: Ma arvan ikka, et pojale. Tema on tuleviku mees, mina rohkem juba vana tegija.

Gevin Genro on saanud nime lähtuvalt isast?

GP: täpselt nii.

GG: On tõesti olnud olukordi, kus on meid segamini aetud ja olen pidanud vabandama ning ütlema, et räägite tema pojaga.

Kas sind häirib ka see, et sa ei ole veel oma nime välja teeninud ja kus inimesed teavad, et nüüd on tegu Gevin Genro Paasiga?

GG: Ei mind isiklikult ei häiri.

Mis isa sellest arvab?

GP: Ma arvan, et tal on minu näol hea motivatsioon ees võtta ära kõige pealt mind ja hakata siis teisi skalpe nokkima.

Te ei ole mitte ainult isa ja poeg, vaid teie puhul on ühine nimetus kettaheide või on veel mingeid seoseid?

GP: No tänaseks on Kevinil ka vasaraheide juurde tekkinud.

Aga miks just ketta- ja vasaraheide? Isa eeskuju on ees.

GP: Gevin tegi algul muud sporti ja käisime aeg-ajalt niisama testimas, aga Tallinna koolinoorte võistlustele harjutasime ketast heitma, tuli esikoht ja normaalne tulemus ning seejärel lõpetas ta muud alad ära ja keskendus kettaheitele.

Mida ise oma parimaks saavutuseks pead, maailmameistritiitleid veteranide klassis ei jõua kokku lugeda.

GP: Tiitleid on kokku seitse, pluss Euroopa meistritiitleid ning hõbedaid ja pronkse. Absoluutne Eesti meister 2017. aastal, vasaras Eesti kõigi aegade 12. tulemus, Saaremaa rekord nii kuulitõukes, kui vasaraheites on ka minu nimel. Pluss muidugi ka Saarte mängude medalid.

Gevin, kui palju sa isa tulemustega kursis oled, on need sulle pealuu sisse kulunud, on need sulle kusagile seina peale kirjutatud?

GG: Eks ma üldjoontes tean, aga kas ma sentimeetri pealt oskan neid tulemusi öelda.

Saarte mängudel on Genro Paas saarlastest võitnud üldse kõige rohkem medaleid.

GP: Vist jagan kellegiga, täpset statistikat ei tea. Aga loodan, et tervis peab ja vanas eas õnnestub veel Guernseyl üks medal juurde võtta, siis on kõik hästi.

See on igatahes positiivne, et oled jätkuvalt motiveeritud Saarte mängudel kaasa tegema.

GP: Need on väga ägedad üritused, koosolemine ja meeskonnatunne. Miks ma soovitasin Gevinil ka kindlasti tulla on see fiiling, mida Eesti kohalikel võistlustel ei ole.

Ja see fiiling on?

GP: Esiteks on rahvast, palju teisi sportlasi erinevatelt saartelt ja konkurents on tasemel,  millega saab hea tunde ja motivatsiooni edasiseks.

Korvpallitreenerid kandsid sinu teise poja koondise kandidaatide nimekirja, aga temal jääb vist veel esialgu siiski osalemata?

GP: Sellest on jube kahju, aga saan aru, et see otsus veel päriselt lukus ei ole. Juhatuses pidi minema see asi menetlusse, sest mina võistlen ja Gevin võistleb, aga Glen ei saa, kuna pole vajalikud dokumendid korras.

Räägime sellest, et ühe poja suunasid ikkagi kergejõustikusse. Kas see oli isa soov ja range käsk jätkata samas liinis või oli ka poisil endal valikuvõimalusi?

GP: Ei mina ei ole kunagi kedagi sundinud, olen nõu andnud, et noores eas võiks proovida ka erinevaid alasid ja mitte ühte kinni jääda.

Kui poiss lõpuks ütles, et jääb siis kettaheitmise juurde, siis isa süda põksus kindlasti kiiremini?

GP: No ikka oli mul hea meel selle üle.

Kas vastab tõele, mis isa rääkis või tundsid sa sisemuses sundi või kohustust selle ala valimiseks?

GG: Ei, mul oli ikka vabadus valida. Genro on mulle alati öelnud, et sa võiksid valida kergejõustiku, aga ta ei ole seda peale surunud. Käisin seitse aastat karates, siis oli veel korvpall ja kergejõustik tuli ise minu juurde.

Kuidas praegu tunned, kas kergejõustik oli õige valik või olnuks karates ja korvpallis võimalused suuremad?

GG: Eks ma seda ei tea, aga hetkeseisuga ei kahetse. Ma arvan, et individuaalsed tulemused on paremad, kui ma suutsin seda teha tiimiga, kuigi meeskonna tulemused olid korvpallis ka päris head.

Kui palju isa veel nõu ja jõuga abiks on?

GP: Ma ise pean ennast rohkem taustajõuks, arutame asju läbi ja analüüsime, aga tema treeningprotsessi ei sekku. Sellega tegeleb ikkagi treener ja täna on koostöövõimalus olemas Gert Kanteriga.

Gevin Genro mis sa ise isa toetusest arvad ja kui oluliseks sa seda pead, mis isa sulle ütleb?

GG: Ikka olen küsinud ja kui tegemist on vasaraheitega, siis oskab ta mulle väga olulisi näpunäiteid anda, aga tunnen, et ta on mulle rohkem mentaalne tugi. Kui on midagi kehvasti siis aitab vaimu üleval hoida, kui midagi on hästi, siis puššib edasi.

Millal te kodus räägite kergejõustikust, kettaheitest ja vasaraheitest? Alati kui on vaba hetk, või siis, kui saunalaval istute või kui isal on põhjust poisil korraks kratist kinni võtta ja öelda, et tee nii või kui Gevin läheb ja küsib – kuidas selle asjaga paremini on?

GP: Me proovime tööd mitte koju kaasa võtta. Üldiselt tehakse kiired kokkuvõtted kohe pärast võistlust, kas need on siis edukad olnud või ebaõnnestunud ning samamoodi ka trennidega, kus suhtlus on kohene.

Mis sa arvad millised omadused või eeldused on isa sulle nende aladega tegelemiseks kaasa andnud?

GG: Isiklikult arvan, et geenid just jõu poole pealt, aga ka plahvatuslikkuse. Isiklikult tunnen ja ka visuaalselt on näha, et olen tema noorem koopia.

Genro, sa said kettaheites oma parima tulemuse kirja aastate eest Bermudal ja suutsid 46 meetrit alistada. Poiss on omalt poolt meetreid oluliselt lisanud.
GP:
Gevin on selles osas pikemalt eest ära. Kui oleksin rohkem vaeva näinud, siis oleks võinud ka kaugemale heita, aga olles enda vastu aus 53 meetrit ma poleks küll saavutanud.

Ja vasar?

GP: No vasaras on meil väikesed vahed veel sees, aga ma usun, et seda on Gevinil paari aasta jooksul võimalik täiesti vähendada, kuid seda siiski teise alana.

Kuidas sa oma saavutusi ise hindad, et siis kui olid noorem ja oma võimete tipul said kätte maksimumi, või oleks võinud kusagil veel mõne meetri juurde panna?

GP: No vasaraheitega tutvusin siin, kui olin 28 aastat vana, tippu jõudsin 10 aastat hiljem ja proovisin aasta kaks tugevamalt teha, aga vana keha ei pidanud koormust vastu, et heita 70 meetrit ja pluss. Aga mul ei ole midagi kahetseda, sest ma üritasin ja proovisin.

Kumba tulemust sa rohkem hindad – vasara- või kettaheidet?

GP: Enda puhul on vasara tulemus kindlasti kõvasti parem, kui ketas. Ma arvan, et minu teine ala on kuulitõuge ja ketas pigem kolmas.

Kuidas on sinu tulemused Gevin, kettaheites olid vist vahepeal omavanuste maailmaedetabelis 170. kohal 53.20-ga?

GG: Vasar on mul 53.72, aga ketas on punktide mõttes parem.

Kas oled hetkel oma maksimumi juba saavutanud?

GG: Kindlasti mitte.

Oled ju sel aastal ka võistelnud, aga 53 meetrit pole kettas kätte saanud, 52.65 jäi parimaks?

GG: See on jäänud teiste asjade taha ja see kindlasti ei tähenda, et rohkemat ei tule.

Kas see sind häirib? Eeldan, et noor mees paneb aastas meetri ikka juurde.

GG: Eks ta kindlasti kripeldab, aga kui vaadata seda, mis ma viimasel aastal kogenud olen ja kust ma olen läbi tulnud, siis käib üles ja alla kulgemine paratamatult spordi juurde.

Eelmisel aastal läksid õppima ja treenima Ameerika Ühendriikidesse.

GG: Eelmisel suvel võtsin vastu otsuse, et lähen proovin Ameerika ka ära. Algul oli kokkulepe, et lähen Kansasesse Highland Community College’sse ja proovin aasta aega lihtsalt seal teha. Sain stipendiumi ja kõik tingimused olid olemas.

Õppetööga pidi ju ka ikka tegelema, ei olnud ju nii, et hommikust õhtuni ainult staadionilt trenni lükkasid teha.

GG: Võtsin endale ärisuuna.

Räägime trennidest.

GG: Oli oma treeninggrupp ja oma treener, kus ainult heitjad. Võrreldes sellega, mida seni  sügiseti teinud olin oli erinev. Olin seal sügiseni, kuna treener vallandati. Ettevalmistus oli teistsugune, kui siin käis põhja ladumine, siis seal kohe jõusaal ja heitmine.

Kas said paremaks?

GG: Sain kindlasti, olen tugevam, silmaring suurem, tunnetan oma keha paremini ja tean, mis võib töötada ja mis ei või.

Kus tunnetad, et peaks juurde panema?

GG: Ma ise tunnetan, et tehniline pool tahab reaalselt täiendamist ja kettatunnetus. Jõud tuleb aastatega nagu nii ja selle pärast pole vaja muret tundnud.

Mille taha on jäänud, et 53.20 sel aastal ületamata jäi?

GG: Mul oli talvel vigastus ja praktiliselt kolm kuud ei saanud üldse taha. Treeneri vahetuste taha, kui pidin pärast ühe vallandamist endale uue otsima ja tulid ka uued tehnilised nüansid, pluss vigastusest taastumine. Läksin siis ka külmemasse kliimasse.

Genro sa oled vist Eestis kõik poisi võistlemised ära vaadanud?

GP: Ei ma kõiki ei jõua käia, aga tähtsamad võistlemised oleme kohal olnud.

Kui me just kuulsime, et Gevin on pannud juurde ja saanud tugevamaks, siis sinu kogenud kettaheitja pilk on sellega nõus?

GP: Kehaline areng on olnud nähtav, aga tehnilised nüansid vajavad lihvimist, et see võim kettasse saada. Jõu tulekuga kaobki just tunnetus ära.

Kui hea kuulaja poiss on?

GP: Ta kuuleb ja üritab, iseasi kas see välja tuleb, aga üritab asju parandada.

Gevin mida positiivset järgnevateks aastateks tänavusest kaasa võtad?

GG: Kindlasti kõike õpitut Ameerikas, jõusaali kavad ja harjutused, et olla sitkem, tervem ja tugevam.

Ookeani taha enam ei lähe?

GG: Tallinnas plaan lõpetada ülikool ja treenida.

Treeningajad, treenerid, meditsiin maksab, kas on olnud konkreetsed sponsorid?

GG: Eks vanemad mind peamiselt toetavad.

Sa oled Saaremaa valda sisse kirjutatud, kas vald toetab?

GG: Ei toeta. Jututeemaks on korra tulnud, aga me pole nendega kuhugi jõudnud.

Võib-olla on siin vaja ületada ka see barjäär, et sind hakatakse tunnustama, kui Saarlast.

GG: Oleks ju tore, aga millest ma aru, ei saa, et miks seda ei tehta.

Aga tegelikult oled sa juba panustanud. Sa oled esindanud Saaremaad Eestimaa suvemängudel, oled osalenud meistrivõistlustel.

GG: Järgmisel aastal siis ka Saarte mängud. Kui ma nendel võistlustel olen osalenud ja Saaremaad esindanud edukalt, siis tekib küsimus, mis teeb mind mitte saarlaseks?

Kui oluline on sinu jaoks see, kui protokollis on nime järel Saaremaal või kannad dressi mille seljal sõna Saaremaa?

GG: Eks see ikka on südamelähedane, sest olen ju üleskasvanud Saaremaal, sugulased ja juured on siit pärit ja minu jaoks rohkem auvärk.

Oled käinud välja, et sinu peamine sportlik eesmärk on jõuda võistlema olümpiamängudele.

GG: Vastab tõele.

Mis isa arvab?

GP: Eesmärgid peavadki kõrged olema ja nende nimel tuleb tööd teha.

Olümpiamängudele jõudmine on enamuse sportlaste unistus. Mida selleks teha, et sinna ikkagi jõuda, sest sellest ei piisa, kui heidad ketast 53.20?

GG: Et sellele tasemele jõuda tuleb teha aastaid treeninguid, olla järjepidev, olla valmis, olla motiveeritud ja kõike muud.

Kui palju oled vaadanud Gert Kanterit?

GG: Eks ma ikka olen vaadanud tema võistlemisi, olen temaga teinud koostööd, ta on aidanud tehniliselt ja jõuplaanidega ning tema soovitused on väga olulised.

Aasta 2023 eesmärgid julged välja käia, on need medalid, on need meetrid?

GG: Eks seda näitab aeg. Raske öelda, uue treeneri käe all ei oska kunagi öelda, millal läbimurre võib tulla. Kindlasti sooviks heita uude meetrisse ja võtta rohkem medaleid, aga konkreetselt on raske rääkida ja seda näitab ainult aeg.

Mis siis saab, kui ei lähe nii nagu olete plaaninud, rekordid ja medalid jäävad ära?

GP: Kui oleme ise targalt tegutsenud ja toimetanud, siis ei ole seda kahetsemise momenti. Täna on meil tiim ka taga ja kõik peaks nagu toimima. Oluline on see, et keha vastu peaks. Eestlane on pika vinnaga ja liigume aasta-aastalt. Kettaheites on mõned üksikud, kes on juunioride klassis häid tulemusi teinud. Kettaheites hakkab magus aeg ikka pigem 25 pluss.

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.