main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Indrek Rannama on võtnud kaaslastele tempo tegemise enda peale. Alver Kivi

Indrek Rannama on võtnud kaaslastele tempo tegemise enda peale. Alver Kivi

Esimesena ümber Saaremaa Indrek Rannama, Ivari Rannama ja Riko Räim?

Kategooriad: Jalgrattasport
Autor: Alver Kivi
02.05.2020
17:56

Neljapäeval jalgratastel 330 km ümber Saaremaa sõitnud Mihkel Räim ja Steven Kalf said hakkama küll vägitükiga, kuid esimesed, kes selle ära tegid meie profiratturid siiski ei ole ja ajalool puudub ka siin kindel vastus.

Esimene fakt on 1990. aastate lõpust, kui Indrek ja Ivari Rannama sõitsid koos Riko Räimega jalgratastel ümber Saaremaa 360 km. Ettevõtmine võttis aega 16 tundi ja 20 minutit, sellest sõiduaeg oli 12 tundi ja 40 minutit.

Indrek Rannama sõnul ei ole tal täpne sõidu aasta meeles, aga Ivari Rannama kuulus siis Eesti koondisesse, Riko Räim õppis Audenteses ja ta ise harjutas regulaarselt. Seega oli tegu väga hea treenitusega meestega.

Trio võttis katsumuse ette augusti algul ja sõideti seekordsele vastupidises suunas, ehk siis alustati Sõrve pool. Istumise alla võeti mägirattad, sest Sõrves, Ranna maanteel, Pöide ja Sandla-Vanamõisa kandis oli siis veel palju kruusateid.

„Pidime päris tõsiselt pingutama,“ meenutas Indrek Rannama. „Eks lõpus sõitsime juba autopiloodi peal ja mõnel tuli ka selline väsimus peale, et keeldus vahepeal edasi sõitmast, aga saime kokkuvõttes ikkagi lõpuni.“

Sõit võeti ette, kui Villu Veel andis teada, et sõitis ümber Saaremaa ja Muhumaa 400 km 15 tunniga. „Me ju teadsime, et nii tuli tema 400 km keskmine kiirus suurem, kui ta seni 10 km peal oli näidanud,“ lausus Indrek Rannama, kelle sõnul tõestust sellest, et Villu seda ka tegi ei ole.

Indrek Rannama tõdes, et nii pikk distants on muidugi ka mitte nii väga hästi treenitud inimesele jõukohane, kuid kõik sõltub tempost ning sellest, kuidas ja mida sööd, et organismi energiavajadused otsa ei lõpeks. Mihkel Räimel näiteks kulus selle sõidu peale 7000 kilokalorit ning selleks, et jõudu ja energiat jätkuks on see kogus vaja kätte saada. Nii tegi Indrek koos Ivari ja Rikoga sõidu ajal ka peatusi, kui käidi külapoodides oma varusid täiendamas.

„Meie ostsime külapoodidest küpsiseid ja peamiselt magusat kraami, aga võileivad olid meil endal seljakotiga kaasas,“ märkis ta. „Muidugi on võimalik ka kahe banaaniga see distants ära sõita, kui tempo on madala intensiivsusega. Siin sõltub paljugi inimese füsioloogiast, kuid üldiselt on see praktikas ebameeldiv ja 400 km 15 tunniga läbida keeruline.“

Samas tekivad pikal sõidul kehal hõõrumised, lihased lähevad kangeks, selg ja käed hakkavad valutama. Nii pika aja peale annavad need kohe kindlasti tunda ka väga hea treenitusega jalgratturitel.

Ja on veel üks oluline faktor. Jalgrattasõidul on suur vahe, kas sõidad üksi või vähemalt kahe-kolmekesi. Vahe on isegi siis, kui kaks ratturit on kolme vastu. „Energiakulu teise mehe taga sõites on 25-30 protsenti väiksem ja kaaslase tuules ei ole ka intensiivsus nii suur,“ teadis Indrek Rannama.

„Kuna üksi sõites ei saa puhata, siis tunnis teeb see 2-3 km vahe sisse. See teeb sõidu omakorda ajaliselt pikemaks ja on igal juhul ükskõik millisel tasemel rattamehele olgu ta proff või amatöör koormavam.“

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.