main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Arno Uutma valitsemisaeg jätkub

Kategooriad: Kabe
Autor: Alver Kivi
29.01.2018
17:06

Eesti kabemeistrivõistlustele Kuressaares prognoosisime 20 mehe ja 10 naise osalemist. Tegelikult kogunes võistlejaid natuke vähem, osales 16 meest ja 6 naist. Oli ka tugevaid kõrvalejääjaid, kuid sellegipoolest said võistlused tugevakoosseisulised.

Meestest mängisid suurmeister, 7 meistrit, 5 meistrikanditaati ning 3 madalama järgu kabetajat. Mängiti 8 vooru šveitsi süsteemis mikromatsidega loositud algseisust. Neljapäeva õhtuks juhtisid kahe vooru järel täiseduga suurmeister Arno Uutma ning meistrid Andrus Tull ja külalisvõistleja Peterburist Andrei Naprejenkov.

Saarlaste Jaan ja Ivar Truu jaoks algas võistlus halvasti. Kui esimese vooru kaotused tugevatele meistritele olid aimatavad, siis teises voorus tegi suure „käki“ allakirjutanu, sest noormängija Kris Taimre jäigi lõpuni nende kahe punkti peale, mis ta selle võidu eest sai.

Reedel jätkasid Uutma ja Tull algul jälle võidukalt ning tegid seejärel omavahel viigi. Nende edu järgnevate ees oli seejärel juba 2 punkti. Kolmandas voorus Uutmale kaotanud Naprejenkov hakkas edaspidi mängima liiga riskeerivalt ning kaotas šansid esikolmikusse jõuda.

Kuna saarlastel punkte veel polnud, loositi nad III voorus mängima omavahel. Pärast pingelist viiki avapartiis eksis Ivar teises juba avangus ning tal jäi ikka punktiarve avamaa. Ei paranenud asi ka IV voorus, kus ta kaotas samuti seni „nullilainel“ olnud Indrek Migurile. Nagu nähtub allpool ära toodud kiirturniiri tulemustest, polnud Migur mingi peksupoiss, lihtsalt esimestes voorudes tal mäng ei laabunud.

Samast voorust pärineb allakirjutanu ainus suurem õnnestumine. Noore võimeka pärnaka Henrik Tammega on ta ennegi mänginud ja alati oli rahumeelselt lahku mindud. Seekord võttis Tamm teises partiis juba teisel käigul liiga suure riski, jäi halvemusse ja kaotas.

Laupäevases esimeses, kokku V voorus, sai Uutma tähtsa võidu ülikogenud meistri Arvo Risti üle, kuna aga Tull viigistas  oma klubikaaslase, teise Järvamaa meistri Ain Rooliga. Kuid õhtuks olid liidrid jälle ühel pulgal, sest Uutma viigistas meister Urmas Väärtnõuga (läinud- ja ka selleaastased „kuld“ ja „pronks“), Tull aga võitis Naprejenkovi.

Tublisti parandas tabeliseisu Ivar, võites järjest andekad noormängijad Taimre ja Priit Lokotari. Viimane oli saanud turniiri avavoorus sensatsioonilise võidu Uno Plaki üle, alistades meistri mõlemas partiis. „Kadettidega võib veel mängida,“ kommenteeris Ivar. Ka Jaan Truu võitis Lokotari, kuid sai seejärel valusa kaotuse Arvo Ristilt; ajapuudus segas  nägemast lihtsat viigivõimalust esimeses partiis.

Pühapäeval 7. voorus kannatasid liidrite käe läbi Hiiumaa meistrid. Uutma võitis Raivo Risti ning Tull Arvo Risti. Mõistagi kiikasid liidrid sageli lauda, mille taga mängisid omavahel kolmandaks tõusnud Väärtnõu ja Jaan Truu. Esimese suhteliselt verevaese viigi järel ajas Väärtnõu teises seisu teravaks. Jälle jäi Truul leidmata viik, mille Uutma pärast ära näitas, ise kommenteerides: „Lihtne mäng see kabemäng!“

Niisiis alustasid Uutma ja Tull viimast vooru võrdselt punktiseisult. Siiski lisavõistluseks ei läinud, sest Uutma sai Plakist jagu. Tull Väärtnõust aga mitte.

Viimase vooru matši Migur-Jaan Truu mängisid mõlemad kordamööda väga halvasti, tulemuseks 1:1. Ivaril oli „presidentide vastuvõtt“, algul viigistas ta matši Rahvusvahelise Kabeföderatsiooni presidendi Janek Mäggiga, kuid viimases voorus kaotas Eesti Kabeliidu presidendile Tarmo Tulvale.

Niisiis 1. ja Eesti 2018. a. meister tavakabes Arno Uutma 14 p. (16-st), 2. Andrus Tull 13 p. 3. Urmas Väärtnõu 11 p. Andrus mängis „hõbedaga“ välja oma parima tulemuse Saaremaal, sest nii 1980. kui 2004. a. oli ta siinsamas „pronksil“. Uutmale oli see kokku 21. ning järjest 6. meistritiitel – aukartust äratav saavutus.  Nii Jaan (7 p., 12. koht) kui Ivar Truu (5 p., 15. koht) soovinuks natuke enamat, kuid seekord läks nii.

Naiste turniiril, kus mängiti 5 vooru ringsüsteemis mikromatšidega, saarlasi polnud. Üllatuslikult sai favoriit suurmeister Kaari Vainonen esimese matšivõidu alles viimases voorus, eelmised matšid viigistas ta kõik. Selgus, et sellest piisas siiski „pronksiks“. Esikohta asusid välkpartiides selgitama meister Järvamaalt Piret Viirma ning Uno Plaki leitud noor kabetalent Jõgevalt Merili Jalg. Kohe esimese mikromatši võitis Jalg ning tuligi esmakordselt meistriks.

Eesti parimate kabetajate Kuressaares viibimist kasutati ära ka kabemängu propageerimiseks. Raivo Rist võitis KG-s peetud simultaanis kõik 20  vastast, eriauhinna visa vastupanu eest sai simultaaniandja ettepanekul Mark Väli. Arno Uutma vastased SÜG-is olid veidi tugevamast puust. 16 partiid suurmeister võitis, aga viigi mängis välja mitmekülgselt talendikas abiturient Iiv Aavik.

Tavaliselt jaanuari algul, Paul Antsaare sünniaastapäeva paiku peetava kiirturniiri tema mälestuseks kavandasime seekord nii, et ka meistrivõistlustel osalejad kaasa võistelda saaksid. Sellegi võistluse võitis Arno Uutma 11 punktiga 14-st Andrei Naprejenkovi (10 p.) ja Indrek Miguri (9 p.) ees. Kolm kaasavõistelnud saarlast jäid 15 osavõtja seas tabeli keskele: 9.I. Truu, 10. J. Truu – mõlemal 7 ja 11. Heino Tammeaid – 6 pumkti.

Eesti meistrivõistlused ja nende raames korraldatud kabeüritused läksid hästi korda. Võistlustingimused olid paremad kui 2014. a. Pärnus ja 2017. a.  Laulasmaal, kus ise kohal olin ja võistelda sain. Eesti Kabeliidu tänuplaadid pälvisid Kuressaare linn ja Saaremaa Ühisgümnaasium. Teistest abistajatest suur tänu Kuresaare Gümnaasiumile, aktsiaseltsidele Level ja Kuressaare Soojus ning osaühingule Klotoid.

Jaan Truu

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.