main banner
Saaremaa Spordisõber logo




FC Kuressaare mängija on saanud vigastada. Kati Sokko

FC Kuressaare mängija on saanud vigastada. Kati Sokko

Spordivõistluste meditsiiniabi peavad tagama korraldajad

Kategooriad: Varia
Autor: Alver Kivi
14.06.2021
08:36

Jalgpalli Euroopa meistrivõistlustel kohtumises Soomega väljakul kokku varisenud Taani mängija Christian Erikseni elustamisest tulenevalt uuris Meie Maa milline on Saaremaal valmidus sporditegemisel äkksurmade vältimiseks.

Saaremaa valla spordinõunik Aivi Auga ütles, et igal võistluse korraldajal on kohustuslik tagada vajadusel meditsiiniline abi ja tegu peab olema vähemalt meditsiinilise ettevalmistusega inimene. „Kui palju keegi sellest kinni peab, aga meie suurematel võistlustel on see kindlasti olemas,“ tõdes ta.

Kui kergemate vigastuste ja kriimustustega saadakse ka üldjuhul hakkama, siis elustamisaparaadi kasutamise võimalust üldjuhul ei ole. „Muidugi võiks see olla igas saalis ja võimlas,“ leidis Aivi Auga.

„Meie vahemaad on väikesed ja kiirabibrigaad jõuab vajadusel kiiresti ka kohale. Suuremate võistluste korral on kiirabi teavitatud ja haiglal on valmidus vajadusel võistluspaika kohale sõitmiseks.“

Kuressaare linna spordiobjekte valdava Saaremaa spordikooli direktor Mati Mäetalu ütles, et spordihoones on elustamisaparaat juba 2015. aastast olemas. „Õnneks pole seda kuue aasta jooksul vaja läinud ja loodame, et see nii ka jääb,“ märkis ta.

„See on meil administraatorite juures seina peal ja vajadusel käepärast. Õppustel oleme inimestele ka selle kasutamist meelde tuletanud, kuid üldiselt on toimetamine lihtne, kuna juhendamine käib eesti keeles.“

Mati Mäetalu sõnul ei ole ükski võistluste korraldaja spordikoolilt enda üritusele elustamisaparaati küsinud, kuid esmaabi andmise võistlustel peab garanteerima korraldaja. Nii on ka tema sõnul suurematel võistlustel alati kohal kiirabibrigaad. „Nad oskavad kriisiolukordades kiirelt tegutseda, sest me ju ei tea, kuidas ise sellistel hetkedel käitume,“ lausus ta.

Jalgpalli Premium liigas mängiva FC Kuressaare president Priit Penu ütles, et jalgpalliliidu poolt kehtestatud reeglite järgi peab igal meeskonnal olema mängul meditsiinitöötaja, kes vajadusel esimesena sekkub ja siis on järgmine samm juba kiirabi.

„Kõik treenerid on läbinud kohustusliku meditsiinilise koolituse ja esmaabi andmist on õpetatud ka mängijatele,“ rääkis klubijuht. „Pea igas mängus tuleb ette olukordi, kus medpersonalil tuleb väljakul käia, kuid enamasti on probleemid ortopeedilised ja õnneks ei ole olnud midagi elule ohtlikku.“

Tänavu Balti liigas ja Eesti meistrivõistlustel hõbemedalid võitnud Saaremaa Võrkpalliklubi mänedžer Hannes Sepp ütles, et vastavalt kehtestatud reeglitele peab igas spordisaalis, kus Meistriliiga tasemel mängitakse olema elustamisaparaat.

„Meil on klubil füsio, kes oskab esmaabi anda ja siis kutsume vajadusel ka täisprofid kohale,“ selgitas ta. „Sellisteks olukordadeks peab valmis olema ja kui ta peaks tulema ega siis lihtne ei ole. Nendele asjadele on mõeldud, kuidas vajadusel toimida.“

Eestis on aastas ligikaudu 3000 äkksurma, see võib tabada peaaegu igaüht ja sport tõstab äkksurma riski 2-3 korda. Meditsiinilise kontrolliga ei ole võimalik seda varem diagnoosida.

Nii on elustamisaparaadid paigaldatud suurematesse spordikompleksidesse üle Eesti.

AED elustamisaparaat on lihtne abivahend, mida kasutatakse kannatanu elustamiseks südame äkksurmast. Kõige efektiivsem viis süda uuesti rütmi saada on kiire elektrišokk, mille annab elustamisaparaat. Iga minutiga elektrišokini langeb elustamisvõimalus umbes 10%.

Spordihoonetesse paigaldatud AED elustamisaparaadid on lihtsasti kasutatavad eestikeelsete häälkäskluste järgi. Aparaati võib kasutada ka erihariduseta inimene. Kohtades, kus on AED olemas, on vaja teosta kõigest 3 põhilist sammu: avada kaas (aparaat käivitub ja hakkab jagama häälkäsklusi), asetada elektroodid patsiendile ning vajutada nuppu. Aparaat töötava südamega inimesele šokki ei anna.

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.