main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Kadri Pulk vahetas endale Gibraltari koondise särgi. Alver Kivi

Kadri Pulk vahetas endale Gibraltari koondise särgi. Alver Kivi

Saarlaste dressid Saarte mängudel kuumaks vahetuskaubaks

Kategooriad: Saarte mängud
Autor: Alver Kivi
13.07.2019
11:37

Särkide või dresside vahetus Saarte mängudel on saanud traditsiooniks, mis läbi aastate on erinevate saarte sportlasi ühendanud. Saaremaa esindusvormid on olnud konkurentide hulgas nõutuimate hulgas.

Peamiselt mängude lõputseremoonial toimuvad vahetused on üldiselt spontaansed ja juhuslikud. Aga samas on tegu ka sihipärase tegevusega, kus on eesmärgiks saada endale mõne teise saare ilus dress või siis vahetus võistlustel olnud otsese konkurendiga. Kindel on see, et pärast Saarte mänge näeb nii Saaremaal, kui mujal teiste võistlustel osalenute esindusdresse.

Saarlaste dressid on konkurentide hulgas alati au sees olnud ja paljude hulgas eelistatud. 2001. aasta mängudel Isle of Manil saarlastel raha puudusel algul ühist dressi ei olnud ja siis otsustasid kohalikud meid toetada ning lõputseremoonial oldi juba ühesuguselt riides. Paraku delegatsiooni juhid neid vahetada ei lubanud, kuigi nõudlus oli suur.

Üks, kes on dresse vahetanud on Saaremaa korvpallikoondise peatreener Enn Laanemäe ja nii on tal kodus esindatud Jersey saar. “See käis kõik spontaanselt,” tunnistas ta. “Lõpupeol vaatasime ühe vennaga üksteisele otsa, gabariidid sobisid ja nii see vahetus toimus. Aga sellist eesmärki, et peaks kindlasti mõne saare dressid saama ei ole mul olnud, kuigi mõned on tõesti ilusad.”

Enn Laanemäe sõnul ongi vahetuse eelduseks see, et mõlemale peavad särgid või dressid meeldima. “Ega ju nurga taga kedagi välja ei tõsta,” märkis ta. “Ma toetan sellist vahetamist, sest eks see soodustab erinevate saarte inimeste omavahelist suhtlust ja on ka kindlasti hea mälestus nendest võistlustest. Hiljem ju kihvt vaadata, kui teiste saarte dressid või meie dressid kusagil saarel kellegi seljas on.”

Ka Saaremaa Saarte Mängude Assotsiatsiooni juhatuse esimees Mati Mäetalu leidis, et pärast mänge Saaremaal teiste saarte särke ja dresse näha on lahe ning see meenutab, et iga kahe aasta tagant on olemas selline asi nagu Saarte mängud.

Samas on kõigil soovijatel olnud võimalus tellida endale ka mitu särki, et üks oleks vahetamiseks ja teine siis jääb endale mälestuseks. “On olnud ka nii, et pärast tegime lisatellimuse, kuna paljud vahetasid kohapeal eufooriaga oma vormi ära ja siis avastasid, et tahaks ikka oma särki ka,” lausus Mati Mäetalu.

Ka viimastel aastatel on Saaremaa särk olnud hästi nõutav ja neid on saarlastel sõna otseses mõttes seljast rebitud. “Kempa särkidele on olnud tormijooks ja need on olnud väga tahetud,” tõdes Mäetalu, kelle sõnul on saarlased olnud nägusas riietuses ja silma torganud.

Tulenevalt Gibraltari klimaatilisest asukohast, kus juulis on õues vähemalt 30 kraadi, siis jakke sel korral ei tellitud. Arutluse all oli nokamütside tegemine, aga varasemad kogemused on näidanud, et nendega ei käida. Küll aga telliti kõigile väikesed Eesti lipud, millega avatseremoonial lehvitada.

Kui paljudel saartel on läbi aastate olnud ikka samasugune vorm ja kogenud käiavad tunned juba eemalt Isle of Mani või Gotlandi sportlased ära, siis Saaremaal on see jäänud rahaliste võimaluste taha.

“Üldiselt on spordialadel olemas juba enda spetsiifilised riided ja ainult avatseremooniaks dresside tellimisel ei näe mõtet,” selgitas Mati Mäetalu. “Kui on dressid olnud siis on näiteks kantud küll pluusi, aga jalas olid näiteks teksad. See pole ennast õigustanud nii suurte osalemiskulude juures ja neid väga ei taheta ka. Nii olemegi jäänud särkide ja jakkide peale.”

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.