main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Harju võistkond: Argo Unnuk, Urmas Väärtnõu. Kaari Vainonen ja Arno Uutma. Erakogu

Saaremaa kapal uued individuaalvõitjad

Kategooriad: Kabe
Autor: Alver Kivi
31.07.2023
17:04

Eesti Kabeliidu juhatuse liige meister Argo Unnuk küsis enne kabeliidu järjekordset aastakoosolekut, millised mured Saaremaa kabetajatel on. Vastasime, et meie probleemiks on auväärse, tänavu juba 59.korda toimuva Saaremaa kapa kabeturniiri muutumine „Bauska lahtisteks meistrivõistlusteks“, sest viimati võidutses üks Eesti võistkond, Lasnamäe Male-Kabeklubi sellel turniiril nii ammu kui 1996.aastal.

Unnuk võttiski meie mure südameasjaks ning tõi turniirile sellise Harju võistkonna, kellest oluliselt tugevamat Eestis pole võimalik kokku panna. Suurmeistrid Arno Uutma ja Kaari Vainonen  ning meistrid Urmas Väärtnõu ja Argo  Unnuk on kõik tulnud Eesti tšempioniks tavakabes, Uutma seejuures koguni 23 korda. Kuna aga oli teada ka lätlaste (Bauska) tugevus, võis oodata pingelist võistkondlikku esikohakonkurentsi.

Saaremaa spordihoones 28-30. juulil peetud 59.turniiril seda siiski ei tekkinud, sest juba nelja vooru järel oli Harju ülekaal Bauska ees selline, et võitja oli praktiliselt selge. Lõpuks kogus Harju 41 ja Bauska 35 punkti 56-st võimalikust.

Individuaalvõistluses pakkus huvi suurmeistrite Uutma ja Guntars Purvinši vastasseis IV voorus. Uutma võitis mikromatši avapartii ning kogu matši, kuna teine partii lõppes viigiga. Viis vooru läbis Uutma täiseduga, kuid VI voorus suutis temaga viigistada Läti juunior Everts Rudolfs Lepsis. Too saavutaski teise koha, kuid vahe esikohaga oli soliidne: Uutma 13, Lepsis 10 punkti. Viimasega sama palju punkte kogus ka Väärtnõu, kuid halvem koefitsient jättis ta kolmandaks. Saarlastest mängis vapralt Ivar Truu, kes üheski mikromatšis ei kaotanud mõlemat partiid.

Naiste parim oli meestega ühisel turniiril mängides väga hea tulemuse – 9 punkti saavutanud Vainonen. Viimastes voorudes hakkas mäng sujuma ka Bauska võistkonna teenekal veteranil Regina Pironenil, kes kogus 8 punkti.

Mõlemad individuaalvõitjad on ka varem Saaremaa kapal mänginud, kuid palju aastaid tagasi. Uutma oli võitmas 33.turniiri 1997.aastal, kuid tema viik viimases voorus  võimaldas konkurendil Rudolfs Tomassil järele jõuda ning Uutmad parema koefitsiendiga edestada. Kaari Vainoneni senine parim koht – teine pärines 2008.a mängitud 44.turniirilt.

Harju võistkond oli Saaremaa kapal pidev osaleja 1970-80. aastatel. Ainus esikoht tuli sellele Harju KEK-i nime all võisteldes XI turniiril 1975.a. Nüüd siis tüse täiendus.

Täname traditsioonilise võistluse toetamise eest Eesti Kultuurkapitali ning Saaremaa Piimatööstust.

Jaan Truu

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.