main banner
Saaremaa Spordisõber logo
U13 poisid : Rasmus Olop (Orissaare), Kaspar Esko (Saaremaa Spordikool), Tanel Kreem (Orissaare). Allan Mehik

U13 poisid : Rasmus Olop (Orissaare), Kaspar Esko (Saaremaa Spordikool), Tanel Kreem (Orissaare). Allan Mehik

Maakonna korvpallitunnelis kumab valgus

Kategooriad: Korvpall
Autor: Alver Kivi
21.05.2019
07:35

Meie korvpalli seisu ilmekas näide on viimased aastad maakonna meistrivõistlused, kus meeskondade arv on kippunud jääma väikeseks, mängutase on olnud langustrendis ja mängijate keskmine vanus kipub juba 30 kanti. Valguskiir on siiski paistmas, sest käivitunud noortetöö tõotab alale helgemat tulevikku. 

Kui vaadata Saaremaa korvpalli tipule üldisemalt, siis jõudis Mario Paiste Tallinna Kaleviga Eesti meistrivõistluste finaali, Tormi Niits võitis Pärnuga pronksi ja Indrek Kajupank mängib koondises.

“See on päris hea, aga arvan, et selle kolme mehe asemel võiks olla kümme meest, kes meistriliigas mängivad,” märgib MTÜ Saaremaa Korvpall juhatuse liige Riivo Allik.

“Vaatame, äkki nende praegu trennis käivate masuurikatega kunagi nii juhtub, et mehi saab olema tipptasemel palju. Oma meeskonnast sellisel tasemel ei taha unistama hakata, kuigi võrkpall tegi ära.”

Üheks ala hetkeseisu lakmuspaberiks on maakonna meistrivõistlused ja seal osalevate võistkondade arv. Siin annab Riivo Alliku hinnangul järjest enam tunda see, et kümme aastat on olnud noorte kasvatamisel paus.

“Kahjuks ei ole selliseid tõsiseid sportlasi juurde toodetud ja ma ei imesta, kui järgmisel aastal on meil viie asemel neli meeskonda. Seis on kurb ja meeste vanus teeb ka kahjuks siin oma töö,” leidis ta.

Ka Orissaare Sport korvpallitreener Mati Rüütel märgib, et kahjuks on mitmed aastad noortetööd vahele jäänud ja nüüd tuleb umbes viis aastat oodata, kui pilt läheb jälle rõõmsamaks, sest mängijaid ja võistkondi tuleb kindlasti juurde.

“See hetk ja praegune olukord on vaja üle elada ning siis edasi panna,” pakub treener. “Minu hinnangul on oluline, et korvpallimeistrivõistluste traditsioon jätkuks ja seepärast oleme ka kaks võistkonda välja pannud.”

Noorte trennid mitmel rindel

Aastaid Saaremaa korvpallielu edendada püüdnud Riivo Allik on tuleviku osas siiski optimistlik. “Vaadates neid poisse, kes seda palli korvi ajavad, siis olen selle pildiga väga rahul. Katame selle augu ära ja kui vaatame, mis toimub linnas ja Orissaares noortega, siis tunneli lõpus kumab juba valgus,” räägib ta.

Orissaare Sport mängib Eesti meistrivõistlusi U11, U14 ja U16 vanuseklassi võistkondadega. Treenerite Mati Rüütli, Andre Kuntseli, Margo Rüütli ja Härmo Lambuti juhendamisel harjutatakse Orissaares, Muhus ja Valjalas ning kokku käib trennis pea poolsada noort korvpallipoissi.

“Noored on tublid,” kiidab Mati Rüütel korvpallipoisse, kes on kindel, et tasapisi läheb see asi meil ikkagi ülespoole.

“Tõsiseid töömehi on palju ja neid, kes tahavad pingutada jagub. Oleme korraldanud poistele ka laagreid ja käinud erinevatel turniiridel, et ei oleks ainult treeningud. Tahame nad rutiinist välja saada ja näidata ka kuidas teised mängivad ja mida me ise oskame.”

Saaremaa spordikoolis harjutab Siim Hiie käe all 56 poissi ja iga aastaga on see arv tasapisi tõusnud. “Olen rahul, kui väljakul on nii palju noori poisse, siis see näitab, et me oleme õigel teel,” rõõmustab Riivo Allik.

“Harjutajate arv saab suureneda, kui leiame omale veel ühe noore treeneri, sest praegu hakkavad piirid ette tulema gruppide suuruse tõttu. Nimesid nimetama ei hakka, aga Saaremaa mehega läbirääkimised käivad.”

Vaikselt on hakanud tulema võidud, mänguoskused on paranenud ja soov midagi saavutada on suurenenud. Oluline on olnud lapsevanemate roll, kus paljude poiste puhul harrastavad ka isad korvpalli ja on sellega eeskujuks.

“Eks nende noorte kasvatusega on nagu on,” tunnistab Riivo Allik. “Treener peab olema tegelikult hea psühholoog, sest poisid tulevad trenni ja siis ei meeldi äkki midagi. Ära kukkujaid on olnud õnneks siiski suhteliselt vähe, sest poistel on vahel motivatsiooni kriis, aga siis tulevad siiski tagasi.”

Maakond korralikult kaetud

Saaremaa spordikooli direktor Mati Mäetalu ütles, et kuna treeninggruppidega on kaetud kogu maakond, siis on noorte korvpall tervikpildis tõusutrendis ja elab päris heades aegades.

“Algklassid on meil tänu Siim Hiiele kaetud ja pisut vanematega toimetab Enn Laanemäe,” märkis ta, lisades, et vajadused on täidetud ja grupid täis.

“Küsimus on mõistlikuse piires ja lähtuda tuleks tegususest. Tähtis on, et oleks punt, kes tahab toimetada järjepidevalt.”

Mati Mäetalu sõnul on praegu treeninggrupis 15-16 poissi ja see on optimaalne. “Suuremaks pole mõtet neid ajada,” leidis ta.

“Rohkem poisse korvpallis tähendaks juba veel ühte treenerit ja lisa eelarvesse. Vajadust otseselt ei ole, sest vahepeale tühimik on täidetud.”

Mati Rüütel ütles, et oluline on kodus tekkinud konkurents, sest nüüd harjutavad Orissaarele lisaks veel ka poisid Kuressaares.

“Positiivne on see, et tugevamatele turniiridele saame minna ühise võistkonnaga ja see tekitab kohe võimalusi juurde,” lausus treener.

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.