main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Juuno Jalakas. Eesti Maleliit

Juuno Jalakas. Eesti Maleliit

Juuno Jalakas pani maleajaloo kaante vahele

Kategooriad: Male
Autor: Alver Kivi
19.08.2021
07:49

Kauaaegne Saaremaa maleelu eestvedaja Juuno Jalakas on jäädvustanud käsikirjalised kogumikud maleelust sõjajärgseil aastal ja aastail 1990 – 2020.

„Kuna mul endal seda materjali oli juba päris palju kogunenud, siis hakkasin mingil hetkel mõtlema, kas need ära visata või kuidagi need asjad ikkagi jäädvustada,“ rääkis Juuno Jalakas.

„Ei teadnudki tegelikult mida teha, kuid tasapisi hakkasin toimetama ja nüüd on ta valmis saanud. Mina olen kirjutanud kokku niipalju, kui olen saanud. Võib-olla tulevikus keegi tunneb huvi, mis meil Saaremaal males kunagi on tehtud. Olavi Pesti ütles, et ajaloo talletamiseks võiks ma selle lõpuks muuseumile anda.“

Kogu materjali on Juuno Jalakas pannud kirja trükimasinal ja kokku on kaante vahel kaks kogumikku. Esimene kannab pealkirja „Kilde Saaremaa maleelust sõjajärgseil aastail aastani 1989“ ja teine „Saaremaa maleelust taasiseseisvunud Eestist aastail 1990-2020.“

Lisaks enda kirjutatud artiklitele ja kokku kogutud materjalidele hakkas Juuno Jalakas maleajalugu talletama ka maakonna arhiivis, kus kulutas ajalehti läbi töötades mitmeid tunde.

Palju on Jalakas saanud materjale ka Jüri Raevu ja Paul Kaju kogudest. Raamatu väljaandmisele ta siiski ei mõtle, sest siis tuleks palju ringi teha ja materjali on selleks ka väga palju.

Juuno Jalakas loodab, et tehtud tööl on siiski ajalooline väärtus, kuigi male tuleviku osas ta väga optimistlik ei ole. „No praegu püütakse nende festivalidega kuulsust tuua, aga kui me vaatame, siis mängivad saarlastest seal ainult pensionärid ja veteranid ning noori praktiliselt ei ole,“ oli maleveteran oma lemmikala arengute osas pisut murelik.

Pühajärve maleturniirist raamatu välja andnud Saaremaa malefestivali korraldaja Urmas Randma ütles, et igal juhul tuleks kogutud materjalid raamatuks vormida. „Tegu on väärt ajalooga ja tuleviku tarvis on see vaja kindlasti jäädvustada,“ lausus Randma, kes kiidab Jalakase tegevuse heaks ja on valmis toetama.

„Juuno on tark mees ja siin võiks talle keegi toimetamisel abiks olla. See ei pea olema moeraamat vaid selline naturaalne. Võin ka teiste saarlastega toetamise osas rääkida, et kohalik maleelu korralikult jäädvustada.“

  1. aastal tänas Kuressaare linnavalitsus tänukirjaga maleentusiast Juuno Jalakat seoses tema 80 aasta juubeliga ning panuse eest Kuressaares maleharrastuse edendamisel.
FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.