main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Jersey ametnik nõuab Fääri saarte sportlaste Saarte mängudelt eemaldamist

Kategooriad: Saarte mängud
Autor: Alver Kivi
26.04.2023
12:06

Samal ajal kui Guernsey valmistub tänavu võõrustama Saarte mänge on Jersey ametnikud tulnud välja nõudmisega eemaldada Fääri saartel toimuvate delfiinide tapmise pärast sealsed sportlased nendelt võistlustelt, vahendab Jersey Evening Post.

Endine Jersey spordi eest vastutav majandusarenguminister Lyndon Farnham ütles, et on “täiesti häbiväärne”, et Fääri saartel tapeti jätkuvalt delfiine ja muid mereimetajaid, näiteks pilootvaalu osana traditsioonilisest “grindadrapi” jahist.

Ta ütles, et Fääri saarte sportlaste võimalus osaleda Saarte mängudel, mis peetakse sel suvel Guernseyl tuleks seetõttu uuesti läbi vaadata. Farnham tõstatas selle küsimuse 2021. aastal vahetult pärast seda, kui Skálabotnuri rannas aeti madalasse vette ja tapeti 1428 valgekülg delfiini.

Ent oma vastuses ütles IGA peakomitee esimees Jorgen Pettersson, et organisatsioon ei ole poliitikasse segatud, ega sekkunud. „Rahvusvaheline Saarte Mängude Assotsiatsioon loodi selleks, et edendada ja julgustada sõprust sportlike tegevuste kaudu saarte erinevate kogukondade vahel ning pakkuda sportlastele võimalusi rahvusvahelises spordis osalemiseks,” kirjutas Petterson, lisades, et Jersey võimud võiksid selles küsimuses Fääri saarte valitsusega ühendust võtta.

Lyndon Farnham kirjeldas vastust, kui tohutut pettumust. „Kuigi peaks püüdma austada riigi tavasid ja traditsioone, on täiesti häbiväärne, et see jälk tava jätkub tänapäevani,“ märkis ta. „Saarte mängude lähenedes ei tohiks me lubada, et osalev liige tapab delfiine ja muid mereimetajaid tarbetult ja jõhkralt. Soovitan tungivalt IGA-l uuesti läbi mõelda, kas nende osalemine peaks olema lubatud, ”sõnas ta.

Alates Skálabotnuri rannadelfiinide tapmise üle 2021. aastal puhkenud suurest pahameelest on Fääri saarte valitsus rakendanud ajutise aastase küttimiskvoodi 500. Kampaania tegijad on seda aga tugevalt kritiseerinud, mõned väidavad, et see on iga-aastased tapmised ametlikuks muutnud.

Farnham kinnitas, et kirjutab IGA-le ja kõigile osalevatele liikmetele veel ühe kirja, lisades, et asjaolu, kus Guernsey võõrustab tänavusi Saarte mänge, annab võimaluse teema uuesti tõstatada.

„Peaksime selgeks tegema, et see kohutav “traditsioon” ei ole midagi, mida me Kanali saartel, kus delfiine koheldakse õigustatult kaunite ja intelligentsete olenditena, sallime. Kuigi sport võib mõnikord ületada poliitikat, ei saa see olla selliste jõhkrate tegude toimepanijate jaoks turvaline varjupaik,“ lausus ta.

 

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.