main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Ülar Tiitma võidukarikaga. Erakogu

Ülar Tiitma tuli Ameerika jalgpallis Saksamaa meistriks

Kategooriad: Varia
Autor: Alver Kivi
18.10.2023
08:02

Ülar Tiitma meeskond Potsdam Royals võitis finaalis Schwäbisch Hall Unicornsi 34:7 ja tuli Saksamaa meistriks.

Unicorns on olnud Euroopas professionaalse Ameerika jalgpalli valitsejad viimased 10 aastat. Hooaja esimeses mängus võitis Potsdam Royals Unicornsi võõrsil 44:30, mis oli ka Unicornside esimene kaotus koduväljakul aastast 2015. 2022. aasta finaalis oli Potsdam Royals kaotanud aga just Schwäbisch Hall Unicornsile 27:44.

28-aastane Ülar Tiitma mängis Royalsis eestlastele tuttavalt Margus Hundiga sama positsiooni ehk siis kaitseliinis DE ja DT positsioonil. Tiitma sõnul on ta hooajaga ja saavutatud tulemusega rahul.

„Esimest korda oma karjääri jooksul võitsin Ameerika jalgpalli meistritiitli. GFL on üks parimaid profiliigasid Euroopas ja seega on see eriti magus,“ märkis ta, lisades, et otseselt ei ole ka põhjust midagi ette heita, kui võib-olla vigastused, mis teda terve hooaja vältel segasid.

Ameerika jalgpalliga sattus 185 sentimeetri pikkune ja 113 kg kaaluv Ülar Tiitma tegelema juhuslikult. Huvi mängu vastu tekkis tal tänu arvutimängule NFL Madden, kus ta õppis selgeks reeglid ja hakkas siis otsima mänguvõimalusi. „Ma teadsin kohe, et see on midagi, mida ma proovida tahaks,“ lausus Tiitma, kes 2011. aastal läks suveks Tallinnasse, et ühineda Tallinna Tormi meeskonnaga (täna on nende nimi Tallinn Kings).

Järgnesid hooajad erinevates maailma riikides ja liigades. 2012 – Ameerikas Waynesfield-Goshen keskkoolis vahetusõpilasena, 2013-2017 – Tartu Titansi ridades erinevates liigades, 2018 – Soome meistriliigas Tampere Saintsi ridades, 2019 – Soome esiliigas Pori Bearsis, 2020-2021 – Ameerikas Rowan University eest ja 2023 – Saksa meistriliigas (GFL) Potsdam Royalsi ridades.

Oma plussiks peab Ülar Tiitma seda, et ta on mänginud Ameerikas. „Seega olen ma saanud väga hea kooli, kuidas seda mängu mängima peaks. Eriti just mentaalselt, sest sellel on Ameerika jalgpallis väga suur osa,“ selgitas ta.

„Oma kehaehituselt suudan ma mängida kõiki nelja erinevat kaitseliini positsiooni, mis toob jällegi minule väärtust juurde. Kahjuks pole ma suutnud viimasel kolmel aastal terveks jääda. See tuleb rohkem minu mängustiilist ning lihtsalt ebaõnnest.“

Ülar Tiitma hinnangul on ta juba praegu Ameerika jalgpallis Euroopa tipus. „Nüüd ma tahan näha, kui kaugele ma suudan oma karjääri viia,“ lausus ta. „Mul on olnud ka kontakte ookeani taguste meeskondadega, aga minu vanuse ja kehaehituse juures sinna vast enam asja ei ole. Hetkel on Euroopas pead tõstmas täiesti professionaalne liiga ELF (European League of Football). Sinna minna oleks huvitav, aga ka GFLi jäämisel oleks ka omad plussid.“

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.