Kuressaare parimaks sportlaseks valitud, noorena mitmeid erinevaid alasid praktiseerinud John Kaju sattus purjespordi juurde isa eeskujul, kes on alaga kümneid aastaid tegelenud.
„Eriti meeldis mulle noorena jalgpall. Aga samas ükski positsioon mulle väga ei sobinud, sest tahtsin üle väljaku joosta ja kõiki ülesandeid täita. Lõpuks pandi mind väravavahiks ja siis hakkas tunduma, et tahaks ikka mingit muud ala proovida,“ vaatab ta algusaastatele tagasi, lisades, et enne purjelauale laskmist pandi ta kaheks aastaks purjetamistrenni, seda ettekujutuse saamiseks, mida see ala endast üldse kujutab.
- aastal loodi Saaremaa surfiklubi, kus ta hakkas kohe trennis käima ja praktiliselt esimese korraga sai pisiku kätte. Hetkel toimetab Kaju suviti klubis treeneri-koolitajana, kuigi treeningute ja võistluste kõrvalt jääb selleks üsna vähe aega. Samal aastal sai noormees esimesed kogemused ka rahvusvahelistelt noortevõistlustelt.
Isa on kogu karijääri toetanud ja näpunäiteid jaganud
John Kaju on kogu oma senise karjääri treeninud isa Johannes Kaju juhendamise järgi ja see tundub talle sobivat. „Isa tööga olen väga rahul ja ma ei oskagi nimetada kedagi Eestist ega maailmast, kelle juhendamisel mul parem oleks, sest tipptreenereid sel alal just palju ei ole,“ selgitab ta, õeldes, et praeguseks on tema roll muutunud treener/nõustaja/abistajaks ja kuna endal on ka aastatega kogemusi juurde tulnud, siis saab paljud asjad ka iseseisvalt tehtud.
Hetkel teeb purjelaudur trenni kuus korda nädalas ja treeningkavad muutuvad tihti, et ei tekiks rutiini. Üllataval kombel peab John Kaju Eestis elamist surfarina enda plussiks teiste ees.
„Eks see tundub imelik, kuna lõunamaades saab terve aasta merel käia, siin ainult kaheksa kuud, sellest kolm on soe, aga talvepaus mõjub väga värskendavalt ja kevadel oled indu täis, et jälle merele saada,“ selgitab ta.
„Praegu on treeningute eesmärgiks niiöelda põhja ladumine ja vastupidavuse arendamine ja seetõttu käin palju suusatamas, kuna see annab koormust kogu kehale ning olen igal aastal osalenud ka Tartu maratonil, mis annab hetkeseisust hea ülevaate,“ vaagib 23-aastane Kaju hooaja ettevalmistust.
Edasi muutuvad harjutuskorrad rohkem erialaseks ja treeningtunde tuleb tänu veetreeningutele kõvasti juurde. Pärast Tartu maratoni 15. veebruaril lendab John Kaju Hispaaniasse Cadizi, kus toimub umbes kuuajane treeninglaager. Suvi möödub enamuse ajast merel, lisaks toimuvad taastavad ja vormi hoidvad üldfüüsilise treeningud.
Eelmise hooaja saavutustest märgib Formula klassis võistlev sportlane ära EM-il saavutatud 8. koha, Formula Euro Cupi 2. koha, Balti karika ja maailma edetabeli kolmandad kohad.
Eelmise hooajaga John Kaju täiesti rahule siiski ei jäänud. „Peaaegu kõikidel võistlustel jäi midagi kripeldama, vaatamata sellele, et kohad olid head, siis päris sada protsenti ennast ma realiseerida ei suutnud. Ise jäin kõige rohkem rahule Eesti karikavõistlustega, kus õnnestus edestada ka rahvusvahelisel tasemel edu saavutanud koduseid konkurente,“ meenutab Kaju.
Tahab paremaid kohti suurematel võistlustel
Palju räägitakse õnnefaktorist purjespordis, aga John Kaju arvates on see ületähtsustatud. „Eks õnne on igal alal vaja, aga mina arvan, et purjelaud on rohkem oskustel baseeruv spordiala, peale seda tuleb füüsiline pool ja alles seejärel õnnefaktor,“ märgib Tallinna Ülikoolis kehakultuuri eriala lõpetanud Kaju..
„Pealegi on surfis punktisüsteem, kus halvimad sõidud arvatakse maha nii, et kui ongi ebaõnne vahel mõnes sõidus, siis ei lähe see arvesse ja võitjaks tuleb ikkagi parim.“
Tuleva hooaja põhieesmärk on sportlasel anda endast kõik igal võistlusel, et aasta lõpus ei jääks midagi kripeldama. „Kuna arengus nii suurt hüpet enam ei saa tulla, siis oleksin rahul, kui parandaksin 2014. aasta tiitlivõistluste tulemusi vähemalt paari koha võrra,“ seab hetkel Kuressaare Ametikoolis väikelaeva ehitust õppiv surfar sihte.
Esimene suurem võistlus on märtsis Assooridel toimuvad maailmameistrivõistlused, kus teda rahuldaks koht esikümnes. Lisaks on noormehel unistus osaleda ka maailma suurimal surfarite võistlusel Defi-wind, kus on korraga stardis ligi 1000 osalejat, kuid selleks on vaja eelarvesse lisaraha leida.
Kaugemast tulevikust rääkides ei oska ta midagi kindlat veel õelda. „Eesmärk on loomulikult jätkata tippspordiga, aga sport on väga kulukas ja tuleb leida häid sponsoreid ja saada kokku vajalik eelarve,“ tõdeb ta, lisades, et „säästu sporti“ tehes enam edasi ei arene ja tippkonkurentsis ei püsi.
Lõpetuseks kutsub John Kaju kõiki purjelauasporti proovima. „Tegelikult ei ole see üldse nii keeruline, kui paljude jaoks tundub. Suvel on käimas noorte treeningud ja ka täiskasvanutel on võimalik osaleda algkoolitusel. Infot selle kohta leiab Saaremaa surfiklubi kodulehelt ja facebookist,“ viitab surfar.
Karli Saar