main banner
Saaremaa Spordisõber logo




Maailmameister Olev Kiirend poodiumi kõrgeimal astmel. Erakogu

Maailmameister Olev Kiirend poodiumi kõrgeimal astmel. Erakogu

Kuuldused Saaremaa maadluse hääbumisest on liialdatud

Kategooriad: Spordipealinn
Autor: Alver Kivi
13.01.2015
08:25

Saaremaa maadlusel on kuulsusrikas ajalugu, meie mehed on kuulunud maailma paremikku ja võidelnud kõige kõrgemate tiitlite nimel. Aga täna on sellest vähe järele jäänud, kui veteranide tiitlivõistluste medalid ja üks mullune juunioride pronks välja arvata. Ala on hääbumas, kuigi asjaosalised on võimaluste ja arengute suhtes optimistlikud.

Eesti Maadlusliidu peasekretär Antti Lepik oli oma hinnangus Saaremaale resoluutne: „Null! Maadlust ei ole. Meie liige on küll Saaremaa Raskejõustikuklubi, kuid nende tegevus on soikus. Ajalugu on teil muidugi väärikas ja seepärast on hetkeseis kurb.“

Saaremaa spordikooli endine direktor Jaan Rooda ütleb, et Saaremaal võiks maadluse ikka elus hoida. „Maadlus on olnud kogu aeg meie trumpala,“ märgib ta. „Meile on olnud see spordiala edukas ja peaks suutma vähemalt harrastaja tasemel selle säilitada.“

Endine maadleja ja treener Olev Kiirend aga usub, et Saaremaa maadlus saab uuesti jalad alla. „Momendil seisab ikka minu taga,“ tõdeb ta. „Raha pärast on asi soiku jäänud, kuid kui saaks treenerile palga, mitte nii nagu ma viimased kümme aastat oma taskust kõike tegin, siis oleks asi teine. Otsin lahendust, et saaks parema majanduliku olukorra. Mul on üks plaan, aga seda ma praegu välja ei käi.“

Ka endine maadleja ja treener Ants Nisu ei ole tuleviku osas skeptiline ja ta täheldab, et kõik lapsed ei taha Saaremaal jalgpalli mängida. „Aga peab olema üks nooremapoolne eestvedaja, kes selle asja enda peale võtaks,“ selgitab ta.

„Maadlus tuleb teha treeneri poolt huvitavaks. Mina ise olen nõus seda noort meest õpetama, kuid täielikult sellele pühenduda pole enam võimalik, sest treener peab elama koos poistega saalis.“

On mida esile tõsta

Saaremaa maadluse kuulsusrikkast ajaloost rääkides tuleb alustada Voldemar Välist, ehk ainsast saarlasest, kes kroonitud olümpiavõitjaks. 1928. aastal sai ta kulla ja 1936. aastal pronksi. Eesti meistritiitlite arvult (19) jääb ta alla vaid Johannes Kotkasele (22).

Ants Nisu on viiekordne Eesti meister kreeka-rooma maadluses, Euroopa meistrivõistlustel Leningradis sai ta kehakaalus -90 kg 1976. aastal neljanda koha, 1975. ja 1976. aastal võitis ta Ivan Poddubnõi mälestusvõistlustel esikoha ja tuli NSVLiidu meistriks, mis tähendab kuulumist maailma paremikku. Ta on kolmekordne veteranide maailmameister Kreeka-Rooma maadluses – 2004., 2006., 2011. aastal.

Olev Kiirend on neljakordne Eesti meister kreeka-rooma maadluses (1974, 1975 ja 1980 esimeses keskkaalus ja absoluut kaalukategoorias), Nõukogude Liidu meistrivõistlustel võitis ta 1972. aastal hõbe- ja 1973. aastal pronksmedali. Veterande maailmameistriks tuli Kiirend 2000., 2007., 2009., 2010. ja 2011. aastal.

„Saarlased olid siis tugevad, sest ala oli populaarne,“ tõdeb Olev Kiirend. „Igasuguseid arvuteid ja internetti ei olnud ning alasid millega tegeleda oli vähe. Võistlusi oli ka palju. Georg Lurich, Johannes Kotkas ja August Englas olid ikka suured eeskujud. Olime nende meeste tegemistest väga huvitatud.“

Ja ega Kuressaares valitsenud maadlushuvi, võimaluste ja tingimuste üle kurta ei saanud. Ala kuulus ka Saaremaa spordikooli alla ja treeneriks oli seal 60-te algul siia elama asunud Adolf Saviste. Kui Saaremaale tuli spordiorganisatsioon „Jõud“ läks maadlus juba selle alla ja treeneriks oli Arvi Õunaid. Trennid toimusid ka Sulev Kiirendi käe all toonase tööstuskooli teise korruse saalis, kus oli maadlusmatt maas. Gruppi kuulus paarkümmend poissi.

90-tel võttis treeneriameti ette ka Olev Kiirend, kellel oli Tehnika tänaval isiklik maadlussaal korraliku mati ja duširuumiga. „Saal oli küll väike ja kohati oli tunne, et jalad lähevad heite ajal lakke,“ lausub ta. „Seal oli mul harjutamas 25 poissi. Väga andekaid oli, käisime isegi Soomes maadlemas ja võitsime medaleid.“

Tunneli lõpus kumab valgus

Kui veteranide tiitlivõistlustel võidetud Ants Nisu ja Olev Kiirendi medalid välja jätta, siis Saaremaa maadluse viimased paremad tulemused jäävad 2010. aastasse, kui Saaremaa Raskejõustikuklubiga võideti Eesti juunioride võistkondlikel meistrivõistlustel hõbemedal. Kleron Kiirend sai siis hõbeda, pronksised autasud riputati Mihkel Mägi ja Karli Kontkari kaela. Eelmisel aastal võitis 18-aastane Karla Kirsch kreeka-rooma maadluses Eesti juunioride meistrivõistlustel kehakaalus kuni 85 kg pronksmedali.

Kirsch on ka ainuke saarlane, kes Kuressaare spordikeskuses Olev Kiirendi juhendamisel harjutab. „Karla on entusiasmi täis ja tahab tulla sel aastal Eesti juunioride meistriks,“ tunnistab Olev Kiirend. „Poisil on selleks anne olemas. Ta on otsustusvõimeline, kiire ja jõuline, aga tema suureks miinuseks on see, et ta keeb üle. Ei suuda end kontrollida ja läheb liiga tormakaks.“

Olev Kiirendi sõnul on kahjuks nii, et suurema arvu poistega ta tugevat trenni enam ei tee, sest grupp on laiali läinud, kes kooli ja kes tööle. „See on juba minu viga, et ma ei ole gruppi loonud,“ lausub treener. „Tahtmine on, aga võimalusi pole. Elu on teinud sellise pöörde, et mul ei jää praegu aega. Väikestele poistele võiks muidu isegi Karla Kirsch trenni teha.“

Lootuskiir, et Saaremaa maadlus tõuseb taas jalule kumab Orissaarest, kus endine Eesti koondislane ja praegu spordihoone juhataja ametit pidav Tiit Uspenski on klubi Orissaare Sport juures käivitanud treeninggrupid. Nii käib nädalas mitu korda harjutamas paarkümmend last lasteaiast kuni neljanda klassini.

„Ma olen ju mandrimees ja ei oska öelda, miks Saaremaa maadlus on praegu sellises seisus ja seda tuleb ikka saarlaste endi käest küsida,“ märgib Uspenski, lisades, et näeb ala taas tippujõudmisel siiski perspektiivi.

„Saaremaa maadluse häid tulemusi ei pea kaugelt otsima. Mina usun, et kõik läheb paremuse suunas. Me oleme käinud lastega juba võistlemas ja meil on läinud tublilt.“

Ka Olev Kiirend tõdeb, et poisid, kes tahavad maadlusega tegeleda on olemas ja seda näitab judo, kus on palju harjutajaid. „Tuleb otsida ja käia,“ lausub ta. „Piisab kümnest poisist, et korralik grupp toimima saada. Maadlus on põnev, sest kui sa saad mehele teha ühe nipi, kus vastasel käivad jalad lae alt läbi, siis on ikka hea tunne küll.“

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.