main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Start on antud. Allan Mehik

Elamusjooks SunRun 2023

Kategooriad: Kergejõustik
Autor: Alver Kivi
09.06.2023
16:22

Kaks aastat tagasi tulid spordisõbrad Andre Käen, Taavi Eigo, Tambet Liblik ja Helina Pärn ideele korraldada Saaremaal Maailma parim elamusjooks. Hulga ühiselt veedetud arutelude järel jõuti kontseptsioonini, mida me teame täna SunRun elamusjooksu nime all.

 Jooksu idee on veeta oma meeskonnaga üks suvine laupäev imeilusas Saaremaa looduses ja pingutada ühiselt päikesetõusust päikeseloojanguni. Oodatud on kõik kollektiivid, sõpruskonnad, spordiklubid ja mis iganes formaadis grupid, kes suudavad moodustada ühise meeskonnaga.

Sel aastal liitus meeskonnaga mitmeid uusi toetajaliikmeid, ikka eesmärgiga muuta jooks osaleja jaoks nauditavamaks. Samuti suutsime sel aastal kaasata mitmeid uusi toetajaid. Oma õla pani alla ka Saarte Koosköökogu, tänu kellele saime korraldada võistluse eelõhtul ka Juhan Mikkori läbiviidud teadlikuma trennitegemise seminari.

SunRun elamusjooksu toetasid WOW Elamuskeskus, BeautifulMe, Ubala, SJK Aameraas, Piidivabrik; Saaremaa vesi, Tzoon, Liikumisaasta 2023, Saaremaa Spordiliit ja Orissaare Sport. Suur tänu kõigi jooksusõprade nimel SunRun toetajatele, te annate olulise lisaväärtuse sellele toredale jooksupeole. Tänusõnad fotograaf Allan Mehik´ule, võistluse suurepärase jäädvustamise eest.

Laupäeva 3. juuni hommikul oli juba enne kella nelja (päikesetõus Kuressaares on sel päeval 04.33) hulk võistluse korraldajaid ja esimese vahetuse jooksjaid stardialal askeldamas. Kiired juhised veel jooksjatele, gps seadmed õlavööle ja täpselt päikesetõusul Andre stardipaugu andiski.

Paljude kaasaelajate hüüete saatel (meid võis olla isegi pea 50) ületasid esimese vahetuse jooksjad ja väga varased ärkajad stardijoone. Tulekul oli ilus sportlik ja päikseline päev. Iga jooksja valis omale jõukohase tempo ja nii see jooksjaterivi mööda kergliiklusteed Nasva poole teele läkski, saatjaks tiimikaaslased ja toetajad.

Etappe on jooksul 15, lühim neist ligi 8 km ja pikim 15,5 km. Iga vahetuspunkt oli tähistatud SunRun lipuga, lisaks hulgaliselt kaasaelajaid, muusikat, mõnes punktis ka kohvi ja muud meeldivat.

Väliskülalised Leedust olid väga kiired ja läbisid ligi 180 km pisut üle 12 tunniga, väga kaugele ei jäänud neist ka meeskond, kus olid paljud parimad Saaremaa jooksjad. Rada võib läbida nö pea täiega joostes kui ka pisut aeglasemalt läbides. Olulisem on hea meeskonnavaim ja üheskoos jooksmise nautimine.

Mis iganes formaadis teatejooks annab alati meeskonnaliikmetele lisajõudu ja nii on see ka SunRun-l. Illiku laiule sisenemine oli soovitav teha võimalikult paljude meeskonnaliikmetega koos ja meeskonnad läbisidki viimased 300m koos, et saada lõpujoonel kaela väga ilusad tammepuidust medalid ja kaasaelajate aplausi osaliseks.

Kahe aastaga on jõutud 86 osaleja ja 7 osaleva meeskonnani, sealhulgas alates sellest aastast on jooks ka rahvusvaheline, osales ühe väga tuntud Leedu jooksumehe nimeline meeskond – Sorokin Team, kes läbis raja ligi 12 ja poole tunniga.

Harrastussportlastest  (artikli autori termin, kes loeb ka ennast nende hulka kuuluvaks  ) koosnevad meeskonnad läbivadki raja kiiresti. Laiem sihtgrupp on erinevad harrastajatest koosnevad meeskonnad, kes naudivad rajal olekut kauem ja kasutavad ära ka enamuse päevavalgusest.

Raja mahamärkimise ja ettevalmistamise rõõm oli seekord põhiliselt Andre ja Taavi korraldada. Rajameistrite töö sai osalejatelt palju kiidusõnu (mõnest väikesest rajal eksimisest hoolimata), rada oli väga mitmekülgne ja osalejad nägid väga palju kauneid Saaremaa paiku – muuhulgas läbiti ajalooline Lõmala-Kaugatoma päranditee, (minu äsja load saanud poeg Karl ei suutnud ära imestada, et mis liiklusmärgid need küll on ?) kauni Leedri küla, palju teisi ilusaid külasid, Tagalahe  ja Küdema lahe kalda, Panga panga, Soela sadama,  ja lõpuks kauni Illiku laiu.

Kuna rada läbib paljusid väga tegusaid külasid, siis on korraldajatel plaanis kaasata tulevikus ka neid kogukondi aktiivsemalt võistlusmelusse. Kui suurepärane idee see on, näitas minu poolt vaid loetud päevad enne võistlust Vanakubja seltsi ühele eestvedajale tehtud telefonikõne.

Võistluspäeval ise Vanakubja külast läbi joostes leidsin eest suurepärase üllatuse – viinamarjade, banaanide, vee, alpikella ja neidude kaasaelamisega ergutati kõiki jooksjaid. Suur-suur aitäh teile selle eest Vanakubja küla kogukond ! See andis väga palju lisajõudu, et reipalt Võhma külasse välja joosta.

Võistlusele annavad väga palju juurde gps- seadmed, mis täidavad teatepulga rolli ja samas annavad ülevaate pea reaalajas (mõnekümne sekundilise hilinemisega) võistlejate asukohast. Võistluse osalejatel ja jälgijal on online ülevaade kuidas tema meeskonnal või lemmikul läheb. Võistluse suurt populaarsust ja kasvupotentsiaali näitab üle 600 online jälgija, kes päeva jooksul asjal pilku peal hoidsid ja kaasa elasid.

Järgmine elamusjooks SunRun toimub 01.juunil 2024, kõik huvilised saavad selle juba endale kalendrisse märkida. Meie tegemisi saate jälgida koduleheküljel www.SunRun.ee. Teeme korraldusmeeskonnaga aktiivselt tööd, et järgmisel aastal on juba meeskondi ja osalejaid kordades rohkem.

  1. Sorokin Team – 12.21.03
  2. SunRun23 Saaremaa jooksjad – 13.28.03
  3. Saaremaa päikesest Keila kuuni – 14.28.14
  4. Tiim Leisi – 14.31.29
  5. Team Heldemeel – 15.02.08
  6. SJK AAMERAAS – 15.04.28
  7. Saare-Hiiu Politsei – 17.03.07

 

Sel aastal korraldusmeeskonnaga liitunud

Jooksusõber Rain Jano

Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.