Kategooriad:
Kabe
Autor: Alver Kivi
31.01.2023
08:20
Mõned asjad Kohtla-Järve uues gümnaasiumihoones paistsid olevat paremini lahendatud kui Kuressaare sõsarkoolis. Kui Eestis keskmisest suurema kriminogeensusega piirkonnas saadakse hoonesse sisenemise ilma plastkaartideta läbi, siis meil peaks see ammugi võimalik olema.
Järve Gümnaasiumis peetigi 26.-29. jaanuaril Eesti naiste 67. ja meeste 75. meistrivõistlused vene kabes. Keskendume alljärgnevas meeste võistlusele, kuna naiste turniiril saarlasi polnud.
19 osavõtja hulgas oli üks suurmeister (Arno Uutma), kaks meistrit, 9 meistrikandidaati ning 7 madalama järgu kabetajat. Natuke „segasid vett“ kolm kohaliku meest, kes olid pigem maletajataustaga ja kellele selle võistluse tase käis ilmselt üle jõu.
Enne I vooru tegid Jaan ja Ivar Truu omavahelise ennustuse medalite jagunemise kohta. Siin osutus noorem (Ivar) konservatiivsemaks, „lubades“ medalid Uutmale ning meistritele Urmas Väärtnõule ja Andrus Tullile. Jaan arvas, et ühe medali võtavad andekad ning juba oma tugevust näidanud noored Priit Lokotar ja Keir-Cristian Sugul.
Ivar sattus avavoorus kokku „vanakurja“, suurmeister Uutma endaga ning sealt polnud halastust loota. Aga teise vooru mikromatši viik Suguliga oli päris hea tulemus. Kolmandas voorus võitis Ivar kohalikku meest Valeri Kondratjukki, kuid kaotas IV voorus Eesti kabeliidu presidendile Tarmo Tulvale. Järgnes raske matšiviik kaotatud avapartii järel noore Kevin Kurikuga. Kuna osavõtjaid oli paaritu arv, jäi Ivar 6. voorus vabaks. Viimases voorus kaotas ta Algo Laidveele, kes revanšeeris sellega suvel Saaremaa Kapal saadud kaotuse. Kokku Ivarile 6 punkti ja 15. koht.
Jaan võitis avavoorus päris kergelt Kurikut. Teise vooru avapartii Tulliga kulges kaua tasavägiselt, kuid lihtsa viigijätku mittemärkamine viis kiirele kaotamisele. Teine partii andis sama tulemuse.
Vaatamata oma vanusele (75) polnud Jaan selle võistluse vanim osavõtja. Selleks oli Vello Velbaum (80) Kohtla-Järvelt, kes 1977. a. võitis Saaremaa kapa individuaalturniiri. Tema oskused pole kuhugi kadunud ning Jaan võis kahe viigiga rahul olla.
Nüüd järgnes väga valus kaotus Lokotarile, kusjuures esimeses partiis tuli Jaanil alistuda kohe, kui Priit pika kombinatsiooni alustuseks kivi kahis. Kohtla-Järvelasest Sergei Novikovist, kes sai oma ainsad punktid vaba vooru eest, polnud õiget vastast. Aga eelviimases voorus kohtus Jaan Rahvusvahelise Kabeföderatsiooni ekspresidendi poliitik Janek Mäggiga. Nende omavahelised kohtumised on alati tasavägiselt kulgenud. Pärast viiki esimeses partiis leidis Jaan teises huvitava kivikahingu, mis võimaldas vähemkiviga kabesse murda. Seisu kõiki nüansse ei näinud laua taga kumbki ja alles hiljem selgus, et kaotanud Janekil oli peaaegu lõpuni viik olemas.
Kui Ivar alustas Uutmaga siis Jaan pidi temaga turniiri lõpetama. Suurmeister on suurmeister ning lõpuks sai ta avapartiis oma tahtmise. Teine lõppes küll viigiga, aga sellest sai Jaan vaid moraalse rahulduse. Kokkuvõttes 7 punkti ja 8. koht – siiski üks paremaid resultaate, milleni ta on „eestikatel“ küündinud.
Aga kuidas siis ennustusega? Uutma (13 p.) ja Väärtnõu (12 p.) olid selgelt omaette klassist, aga kolmanda koha osas ei andnud selgust ka juhendis ette nähtud lisakriteeriumid. Üheksa punkti kogusid 4 võistlejat: Sugul, Tull, Lokotar ja Indrek Migur. Koefitsient oli parem, aga omavahel võrdne Miguril ja Sugulil. Kuid see tähendas, et ennustusvõistluses Ivariga võisid mõlemad endid võitjateks lugeda, sest välja anti 2 „pronksi“, millest teise saigi noor Sugul.
Jaan Truu