Kui viimasel ajal on mitmed spordiga seotud inimesed heitnud ette, et valla spordiarengukavas puudub plaan korraldada Saaremaal Saarte mängud, siis abivallavanem Koit Voojärv lükkab kriitika tagasi, sest töö käib nende rahvusvaheliste võistluste võõrustamiseks 2031. aastal.
Koit Voojärv ei oska öelda, miks pole arengukavas Saarte mänge mainitud, küll aga ei ole valla prioriteet nende võistluste osas muutunud ja toetamine jätkub, sest sama plaan on valla koalitsioonilepingus ja sees ka tegevuskavas.
„Targemad inimesed ütlevad, et Koit ära unista, aga ma ikkagi julgen aastale 2031 mõelda,“ märkis abivallavanem. „See tähendab, et täna tuleb selle nimel juba tööd teha. Ei saa veel minna detailidesse, kuid esmane on saada kindel teadmine, milliseid mänge me suudaksime võõrustada ja mis oleks see meie poolt pakutav sportlik programm.“
Samas läheb Saarte mängude korraldamine maksma miljoneid eurosid, mis kohalikule kogukonnale käib üle jõu. Koit Voojärve sõnul on see tihti ka põhjus, miks nendest asjadest valju häälega ei räägita. „Pigem on olnud see, et oleme suutnud leida õnnetu 10 000 eurot organisatsiooni toetuseks,“ lausus ta.
„Aga kui arvestada veel meie vähenevat rahvastikku ja hoonete remondivajadusi, siis võivad miljonid tunduda utoopilistena, kuid mina usun, et kui tahta ja prioriteedid seada, siis võiks see juhtuda.“
Kindlasti ei korraldataks 24 maailma saart ühendavat spordivõistlust ainult valla rahadega, kaasata tuleb erinevate projektide toetus ja muidugi on määrav riigi panus. „Seda saab teha vaid ühte moodi, sest meil on täna olemas sotsiaaldemokraadid ja reformierakond Saaremaal ja riigis võimul nii, et äkki midagi õnnestuks,“ tõi Voojärv välja poliitiliselt soodsa olukorra vajaliku eelarve leidmiseks.
„Ükskõik, mis poliitiline jõud on laua taga ja kes teeb endale selle vajaduse selgeks, saab aru kui vägev asi oleks Saarte mängud Saaremaale tuua. Sellele ei ütle mitte keegi ei ja ma vähemalt loodan seda, sest see on ka kultuurisündmus.“
Koit Voojärve hinnangul toob Saarte mängude võõrustamine kasu meie kogukonnale tervikuna. „Läbi ambitsiooni seda asja teha ja panna inimesi ühiselt hingama oleks juba suur asi,“ leidis abivallavanem.
„Aga teine pool on seotud suure turistide tulvaga, mis selleks perioodiks Saaremaale tuleb. Järjest rohkem on aeg sealmaal, et sport paneb inimesed liikuma ja sport kui sündmus on see, mis paneb fännid tegutsema. Ma näen nendes mängudes tohutut võimalust, kuidas Saaremaa pildile tuua.“
Saarte mängud tooks võistluste nädalaks Saaremaale vähemalt 3500 sportlast, treenerit ja fänni. Tegu oleks osalejate arvult läbi aegade ühe suurema spordivõistlusega Eestis. „Ma arvan, et vajaliku arvu voodikohtadega meil probleeme ei teki, sest meil on ka ümber Kuressaare teenusepakkujaid päris palju,“ tõdes Voojärv.
Samas on vaja teha ka investeeringuid infrastruktuuri. Koit Voojärve sõnul on see vast kõige raskem küsimus ja on kaks suunda kuhu peame liikuma. „Üks on selline kogukondliku mõõtmega ja väga häid tulemusi näidanud Orissaare, kes vajab endale kergejõustiku staadionit,“ selgitas ta.
„Teine on see, mis on meie enda Kuressaare spordikeskusega, sest tegemist on 20 aastat vana hoonega, mis vajab investeeringuid, et ta jätkusuutlik oleks ja kommunikatsioonid maa all on tõsine probleem.“
Voojärve sõnul on spordirajatiste puhul määrav ka see programm, mille kokku paneksime ja mida me suudaksime teenindada. „Täna julgen öelda, et sellist ekstra raha, et mingit uut taristut looma hakata ei ole,“ märkis ta.
„Meil tuleb praegu ära lõpetada linnastaadion. See on asi, mis on pea kümme aastat juba laual olnud. Saaks selle korda ja me saaks jällegi väga palju parema koha sportimiseks mere ääres kui ta täna on. Ma arvan, et peame pigem hakkama saama sellega, mis meil on ja minus on usku, et see mis meil täna käes on päris okei ja pole hullu midagi.“