main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Lumekahur töös. arena.ee

Lumekahur töös. arena.ee

Vald tahab Terviseparki lumekahureid

Kategooriad: Varia
Autor: Alver Kivi
21.06.2018
08:36

Saaremaa vald kavandab Kuressaare Terviseparki lumekahurite paigaldamist, mis peaks oluliselt suurendama talviseid suusatamise võimalusi.

Teisipäeval tutvusid terviseparki lumekahurite paigaldamise võimalustega Saaremaa valla sporditööspetsialist Marden Muuk, Kalev Kütt Saaremaa spordikoolist, Sihtasutus Eesti Terviserajad juhataja Alo Lõoke, lumekahurite ja muu vastava tehnika esindaja Soomes Peter Söderholm ja Jõulumäe Tervisespordikeskuse juht Eido Tasalain, kellel on sel alal kõige rohkem kogemusi.

„Tervisepark on iseenesest kõige parem koht, sest taristu on olemas ja kool on kõrval,“ rääkis Marden Muuk. „Vaatasime üle, kas on võimalik radasid teha ja kas meie plaan on praktiliselt üldse teostatav. Erinevaid hinnapakkumisi on ka varem küsitud, aga keegi ei ole reaalselt vaadanud, kas see koht on lumekahurite paigaldamiseks üldse sobiv.“

Marden Muuk ütles, et kohati tuleb radasid laiemaks teha, aga isegi puid ei tuleks maha võtta. Suurem töö oleks valguskaablite maa alla panemine ja ka elektrivõimekust on vaja tõsta, sest masinad ja pumbad vajavad elektrit.

Samas sobib hästi veekogumise kohana kelgumäe juures olev väike tiik, mida tuleks veidi puhastada. Vett otse puurkaevust ei saakski kahurisse võtta, kuna sealt tuleb selleks liiga soe vesi ja tiik on siin ideaalne variant.

Nüüd on veel küsimus selles, kas vajalikud summad leitakse ja kust need leitakse. Koos lumekahurite ja muu vajaliku tehnikaga saaks 200 000 euro eest 1,7-1,8 km pikkuse suusaraja. Minimaalne oleks 900 m pikkune ring ja selle maksumus oleks 40 000 eurot.

„Tänapäeva kahurid ei vaja enam kuue-seitsme kraadist miinustemperatuuri vaid mõistlik tootmine hakkab miinus kolme pealt, mis oleks tehtav,“ märkis Marden Muuk. „Kui suudaksime sinna teha vähemalt kilomeetrise ringi, siis küll neid suusatajaid ka tuleks. Parim näide on Narva, kus selline ring tehti ja suusatamise areng on seal saanud päris hea hoo sisse.“

Esialgu on plaanis teha üks testiaasta ning vaadata kuidas see välja näeb ja kas üldse saadakse selle majandamisega hakkama. „Kas juba sel aastal sõltub rahast,“ lausus spordijuht. „Kui meil on talvel külm, aga lund ei ole ja sõita ei saa, siis pole ju jälle hästi. Ma arvan, et kõigile suusatajatele jäi eelmine talv pisut kripeldama, sest sõita sai vähe. Kui sel aastal teeme ära, siis saame poole kiiremini suusatamise hoo üles. Kui me täna räägime, et oleks vaja kahte kahurit, siis saaksime esialgu ühe laenuks, sest terviserajad on väga huvitatud, et siia see võimekus tekiks.“

 

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.