main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Meeskond on mänguks valmis. Kati Sokko

Meeskond on mänguks valmis. Kati Sokko

Ühtsus ja meeskonnavaim panevad Kure edule aluse

Kategooriad: Jalgpall
Autor: Alver Kivi
31.03.2021
08:51

FC Kuressaare on Saaremaa jalgpalli lipulaev, usk ja südametunnistus ning kõik see loob ka vastutuse spordiala ja kohaliku kogukonna ees. Seepärast saab esindusmeeskonnas mängida vaid mängija, kes austab kohalikku eripära, ei sea end esiplaanile ja soovib panustada just klubi edusse.

Klubi eelistus oleks mängida vaid oma kasvandikega, kuid paraku ei ole elu nii roosiline. Premium liigas mängimine nõuab esiteks teatud taset ja mänguoskusi, kuid ka pühendumist ning panustamist.

Kuigi esindusmeeskonna koosseisu moodustamisel lähtutakse jätkuvalt oma mängijatest, siis Eesti kõrgeimal tasemel konkurentsis püsimiseks on tulnud pöörata pilgud lisajõu hankimisel ka mujale.

„Mängijate valikul vaatame, kuidas nad meeskonda sobivad,“ rääkis peatreener Roman Kožuhhovski, lisades, et mängija iseloom on otsustamisel oluline faktor. „Tähtis ei ole mitte ainult mänguoskus vaid ka see, millise inimesega on tegu. Meie klubi peab seda oluliseks ja jälgib seda. Mängija peab olema valmis pühendama end Kure arengusse sada protsenti. Kui keegi tegelikult ei taha või kahtleb, siis ta meile ei sobi ja jääb meist saja kilomeetri kaugusele.“

Kolmandat järjestikust hooaega Kures alustav keskkaitsja Märten Pajunurm toob Kuressaare peamise trumbina välja ühtsuse ja meeskonnavaimu. „Mulle meeldib, kuidas meeskond reageerib ühiselt raskustele,“ tõdes ta.

Liidritel tähtis roll

Samas on Elari Valmase loobumise järel meeskonnal vaja uut vaimset liidrit. „Ma usun, et nad leiavad selle,“ rääkis Premium liiga tutvustamisel jalgpallivaatleja Marko Pärnpuu. „Tavaliselt on ikka nii, et kui keegi läheb eest ära võtab keegi vanadest olijatest selle liidrirolli enda kanda. Selliseid saare hingega mehi on seal riietusruumis päris mitu, kes seda meeskonnavaimu üleval hoiab.“

Marko Pärnpuu hinnangul on enamasti turniiritabeli taga otsas mängivate võistkondade puhul meeskonna vaim ja liidri olemasolu üliolulised. „Kui on kolm-neli mängu järjest kaotatud, siis need asjad väga tähtsad ja ma olen kindel, et Kuressaare meeskonnas on selline mängija, kes selle rolli Valmaselt üle võtab olemas,“ lausus Pärnpuu.

Suuresti peab hakkama teiste kogenud mängumeeste kõrval seda rolli täitma kapteniks nimetatud Sander Seeman, kes ütles, et Kure pluss on jätkuvalt ühise eesmärgi eest väljas olemine.

„See on üks peamisi asju, mis ei ole ajas muutnud ja ei saa ka tulevikus muutuda,“ tõdes kapten, lisades, et meeskonnavaim peab olema jätkuvalt kõrgel tasemel. „See on ühine hea läbisaamine ja üksteise toetamine raskes olukorras. Me ei otsi teiste vigu ja vaid panustame iga mehe tugevamatele külgedele hoides meelsust positiivsena. Ussitamine ei ole jalgpallis jätkusuutlik.“

Meeskonnavaim klubi firmamärgiks

Eelmise hooaja teises pooles Kuret esindanud Sören Kaldma sõnul on Kuressaare tugevuseks kindlasti meeskonnas valitsev atmosfäär. „Garderoobis on alati positiivne ja meeleolukas keskkond. Väljakule astudes suudavad kõik mehed ümber lülituda ja keskenduda maksimaalselt treeningule,“ leidis ta.

Ema ja isa poolt saarlane Kristen Lapa on sündinud küll Tallinnas, kuid suviti on ta siin olnud vanavanemate juures puhkamas. Seega on ta enda hinnangul peaaegu saarlane, aga mitte päris.

Aga kui tekiks vajadus ja võimalus esindada Saaremaa koondist, siis oleks Kristen Lapa selleks valmis. „Kui nähakse vajadust ja kutsutakse, miks mitte,“ lausus ta, lisades, et võtab praegu oma karjääris siiski päeva korraga.

„Usun, et mul saarlaste seltskonda sulandumisega probleeme ei ole, ma ei ole ülbe jalgpallur ja mind saab juhtida. Mitmed mängumehed on mulle juba varasemast tuttavad ja oskan hinnata koostöö võimalusi.“

Aasta algul meeskonnaga Tallinna Kalevist liitunud keskkaitsja Markus Allast ütles Kure tugevust välja tuues, et erinevalt teistest meeskondadest, kus ta on mänginud on koos väga ühte hoidev seltskond, kus ei ole erakuid, kõik saavad kõikidega läbi ja üksteist toetatakse. „Samas on ka hea kooslus vanematest ja noorematest mängijatest,“ rõhutas ta, lisades, et koos on korralik kombo.

Põhimõtted selgeks juba noorteklassis

Treener Jan Važinski sõnul rõhutakse klubi põhimõtetele juba noorteklassides mängijatele. „Meil ei ole nii suurt valikut, kui mandri klubides,“ rääkis ta. „Meil on võib-olla ka sellise tasemega lapsi, kelle poole mujal ei vaadatakski ja nad ei saaks üldse võistkondagi. Meil on väike koht ning peame uskuma enda jõusse ja valikusse.“

Jan Važinski sõnul on jalgpallis tihti tehniline allajäämine ja väiksem meisterlikkus vaja kompenseerida ühtsuse ja kambavaimuga. „Kindlasti ei tohi vastase ees olla mingit kartust,“ lausus ta.

„Poisid saavad aru, et tihti võidavad need võistkonnad, kes on väljakul tahtejõulisemad, mängivad meeskondlikumalt ja kui vaja siis ka ennastohverdavalt. Kindlasti ei saa olla satsis end staariks pidajaid.“

U17 võistkonna treener Sander Viira ütles, et meeskonna vaimuga tuleb kindlasti igas võistkonnas tegeleda, sest väga hea sisekliima peab olema üks Kure trumpe. „Selleks olen püüdnud läbi viia ka erinevaid huvitavaid mänge, mis loovad satsis sõbralikuma meeleolu,“ selgitas ta.

„Mängud on üldiselt sellised, kus on edu saavutamiseks vaja teha meeskonnatööd ja üksi hakkama ei saa. Eriti on see vajalik hetkel, kui kaks gruppi saavad kokku ja poisid teine-teist veel nii hästi ei tunne.“

Sander Viira hinnangul loeb ka väga palju inimestest, kes suudavad hoida meeleolu ja positiivset suhtumist nagu esinduses oli Elari Valmas. „Vahel saavad mängijad sellega ise hakkama ja liider on olemas,“ lausus ta.

„Aga palju aitavad ühised mitme päevased ööbimisega väljasõidud turniiridele. Seal ei mängita mitte ainult jalgpalli vaid poisid peavad ka muudel teemadel suhtlema. Selle käigus õpivad nad üksteist paremini tundma, vajadusel aitama ja usaldama. Nad saavad lähedasemaks.“

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.