main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Paavo Vara. Irina Mägi

Paavo Vara. Irina Mägi

Paavo Vara: liikumine on tervise alus

Kategooriad: Kergejõustik
Autor: Alver Kivi
21.01.2023
08:14

87-aastane igiliikur Paavo Vara on viimastel aastatel maakonna jooksuvõistlustel olnud alati vanim osaleja. Just värskes õhus kõndimist ja jooksmist peab ta pikaealisuse aluseks.

„Arvan, et ikka see jooksmine on mind palju aidanud, sest juba lapsest saati on saanud end liigutada,“ tõdes Paavo Vara, kelle sõnul oli tal noorena väga kidur tervis ja tihti tuli olla ka haigevoodis.

Kuigi Paavo Varal on pood vaid 200 m kaugusel, siis üldjuhul võtab ta sinna minekuks vabatahtlikult ette 2 või 5 kilomeetri pikkuse teekonna. „Talvel liigun ma üpris vähe, sest olen külmakartlik inimene,“ märkis ta.

„Aga suvel teen selle kõik tagasi. Viimasel ajal on siiski jäänud ka seda liikumist vähemaks ja kui suvel tuleb kuus 20-30 jooksukilomeetrit, siis on kokkuvõttes hästi.“

Paavo Vara viimaste aegade distantsid on olnud ikka 2-3 km korraga. Mehe enda hinnangul on see üpris tagasihoidlik, sest võhm on ära kadunud. „Iga päev kohe kindlasti enam ei jõua ja peab kaks päeva puhkuseks võtma,“ lausus ta.

Spordiveterani sõnul sunnib liikuma vajadus, sest keha on väikese pingutusega harjunud. Vahel on ka keegi ikka innustajaks olnud. „Eks see kõik sai ikkagi alguse siis kui Kaljo Ellik selle linnajooksu käima pani. Olin siis REV-is tööl ja seal spordi eestvedaja ning pidi võistkonna välja panema,“ meenutas Vara.

Läbi aastate on Paavo Vara olnud ka usin orienteeruja ja täna tõdeb ta, et ise ka ei usu, kui palju osalemiskordi tal kirjas on. Täpset numbrit ei oska ta öelda, kuid see on üle poole tuhande. „Eks seal oli ka nii, et mida rohkem eksisid, seda rohkem jooksid,“ sõnas ta.

Nii on Paavo Vara täna jätkuvalt oma koduümbruse metsarajal toimetamas. Mees põhjendab oma valikut värske õhu, linnulaulu ja ilusa loodusega. Aga üks eesmärk on ka. Nimelt tahab ta sellel suvel veel sporti tõsisemalt teha ja realiseerida selle, mis mullu tegemata jäi.

Spordihing

  1. aasta Spordihing Paavo Vara on väsimatu spordimees. Tema põhialadeks läbi aastate on olnud orienteerumine, jooksmine ja kabetamine. Orienteerumise kordi on tulnud juba kokku üle 500 korra, läbinud on täpselt 100 Pööripäevajooksu ning Kuressaare Linnajooksul on osavõtukordi täpselt nii palju kui vana on linnajooks, seega 41 osaluskorda ja saanud 40 korral vanima osaleja tiitli. Paavo nimel on 80 aastaste vanuseklassi poolmaratoni Eesti rekord, 85 aastaste 60 m, 200 m, 400 m ja800 m jooksu rekordid ning kui jaksu jagub, siis veel loodab uuel aastal ka 85 aastate vanuseklassi poolmaratoni läbida.
Share


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.