main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Aktsioonis on Indrek Zelinski. Irina Mägi

Aktsioonis on Indrek Zelinski. Irina Mägi

Eesti võidust Andorra üle Kuressaares saab veerand sajandit

Kategooriad: Jalgpall
Autor: Alver Kivi
25.06.2022
22:58

Kui FC Kuressaare tähistab tänavu oma 25. sünnipäeva, siis kuupäeva 26. juuni 1997 võib kirjutada samuti Saaremaa jalgpalli ajalukku, kui koostöös Eesti Jalgpalli Liiduga korraldas klubi Kuressaare linnastaadionil Eesti ja Andorra koondise mängu.

Ajaloolisele jalgpallimatšile Eesti ja Andorra vahel oli vaatamata väga tugevale vihmale tulnud Kuressaare linnastaadionile ligi 1500 pealtvaatajat. Väljaku halba olukorda leevendas vihm ja eestlased võitsid 4:1.

Enne põhimängu pidasid vihase matši noored jalgpallurid. Saarlaste FC Kuressaare kaotas Tallinna klubile AEG 0:3. Eesti-Andorra mängu väljakuperemeeste väravad tulid esimesel poolajal Indrek Želinskilt ja Marek Lemsalult ning teisel poolajal Andres Operilt ja Mati parilt. Nii Pari kui Lemsalu löödud väravad olid nende esimesed täistabamused koondisesärgis.

Mäng kulges eestlaste suure ülekaalu tähe all, vaid märg ja porine väljak päästis andorralasi suuremast kaotusest. Ka külaliste värava võib kanda märja palli arvele, sest märja palli põrkumine on erineva kuiva palli omast ja võib üsna kindlalt väita, et kuiv pall oleks väravapostist suundunud väljakule, mitte aga võrku.

Eesti koondise peatreener Teitur Thordarson ütles mängujärgsel pressikonverentsil, et ei jäänud rahule oma meeskonna kaitsetegevusega. Andorralaste brasiillasest treener Garcia oli rahul sellega, et Eestile kaotati vähem kui läinud aasta sügisel (1:6) ja avaldas lootust, et järgmisel korral kaotatakse veelgi vähem.

Thordarson ütles, et loodetavasti selline vahe siiski püsib. „Ka meie areneme pidevalt edasi,“ ütles islandlane.

Tänu vihmale jäid matši ühe korraldaja Johannes Kaju sõnul olemata nii mõnedki probleemid. „Väga suureks probleemiks oleks võinud kujuneda väljaku kehv olukord,“ ütles ta.

„Meie väljaku pinnas jätab väga tugevalt soovida, sest päikese käes on see väga kõvaks kuivanud. Jalgpallurid ei kasutanud väljaku kohta väljendit „kõva“, vaid „betoon“ ja meeskonnad lausa keeldusid mängimast. Õnneks tuli vihm ja muutis muru pehmeks,“ rääkis Kaju, märkides, et ilmselt saab väljaku normaalsesse korda järgmiseks suveks, kuigi spetsialistid on ennustanud, et enne kolme aastat see siiski ei juhtu. Peame linna ja maavalitsuse inimestega kokku istuma ja arutama, mis tegema peab, ütles Kaju, kelle sõnul läheks väljaku kordategemiseks esialgu vaja 500 000 krooni.

Mängu kohtunik Jarmo Karhunen Soomest märkis matšiprotokollis, et pealtvaatajate suhtumine oli suurepärane. Vihm ei suutnud publikut kuigivõrd morjendada, 1042 piletiga fänni ja kutsetega külaist elasid aktiivselt mängule kaasa.

Pärast mängu selgus, et osa neist kasutas tuju tõstmiseks ka abivahendeid. „Pärast mängu korjasime staadionilt kokku umbes 30-40 viskipudelit, alates 250-grammistest kui liitrsiteni välja. Oli ka kümmekond viina- ja veinipudelit, sisse toodi ka õllekanistreid, mis olid päris suured – kuni 10-liitristeni välja,“ ütles Johannes Kaju, märkides, et see oli ilmne puudujääk turvameeskonna töös. „Lubati inimesed läbi kombata, aga millegipärast seda ei tehtud.“

Meie Maa tähelepanekute kohaselt inimestelt väravas vaid küsiti ega teil klaastaarat kaasas pole. Kaju sõnul oli turvameestel väikseid arusaamatusi, aga muidu kulges kõik normaalselt. „Väike intsident oli jõuluvanaks riietunud fänniga, kes läks raja peale rulluiskudega sõitma,“ märkis ta.

Ajakirja Sporditäht peatoimetaja Indrek Schwede ütles Meie Maale, et tema arvates oli Kuressaares parim publik, kes on Eesti pinnal oma omade jalgpallikoondist toetanud. „Publik oli fantastiline, polegi sellist varem näinud,“ ütles ta.

Eesti Jalgpalli Liidu asepresident Mart Tarmak ei välistanud pressikonverentsil, et tulevikus mõni Eesti rahvuskoondse mäng Saaremaal peetakse. „Näha on, et rahvas tahab jalgpalli vaadata,“ ütles ka Kaju, lisades, et Eestis on palju väljakuid, millel soovitakse heatasemelisi mänge pidada.

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.