main banner
Saaremaa Spordisõber logo
Ülar Tiitma veel Tartu Titansis. Erakogu

Ülar Tiitma veel Tartu Titansis. Erakogu

Ameerika jalgpallur Ülar Tiitma sihib profikarjääri

Kategooriad: Varia
Autor: Alver Kivi
24.05.2018
08:35

Kui üdliselt jääb Ameerika jalgpall siinkandis tundmatuks ja ala erilise populaarsusega kiidelda ei saa, siis Ülar Tiitma sõlmis lepingu Soome meistriliigas mängiva Tampere klubiga Saints.

Huvi mängu vastu tekkis tal läbi arvutimängu NFL Madden, kus ta õppis selgeks reeglid ja hakkas siis otsima mänguvõimalusi. Ülar Tiitma hakkas Ameerika jalgpalli mängima seitse aastat tagasi, kui oli alles 16 ja see on ühtlasi ka miinimum vanusepiir, kus selle mänguga võistlustasandil saab alustada. Tiitma läks vahetusõpilaseks USA-sse Wayensfieldi keskkooli, kus hakkas kohe ka mängima kohalikus Goshen Tigers’is. Eestis mängis Tallinna meeskonnas Torm ja Tartu Titansis.

„Tampere Saintsis teadsime selle meeskonna kaitsekoordinaatorit ja ta tegi meile sügisel Tallinnas treeningud,“ rääkis 23-aastane Ülar Tiitma. „Tema kaudu saime Tamperesse laagrisse ja siis sõlmisime koos kolme teise Eesti poisiga ka lepingud. Tegu on poolprofiklubiga, kus eestlased saavad erinevaid soodustusi, kuid palka ei saa.“

Soome Ameerika jalgpalli meistriliigas mängib kuus meeskonda ja liiga on Euroopas üks tugevamaid. Helsinki Roosters on hetkel kolmas. Esimeses mängus Ülar Tiitma väga palju mänguaega ei saanud, sest tuli just vigastuspausilt. Teises kohtumises sai platsile pea poolteks mängudeks.

Kui Ülar Tiitma alustas mängimist linebackerina (LB), siis nüüd on ta samal kohal, kus Margus Hunt ehk Defensive end (DE). „See on huvitavam,“ märkis ta. „Positsioon on lihtsam, aga minule sobib. Ei pea niivõrd palju mõtlema, kui kiiresti reageerima. Peab jõudma sinna, kuhu pall läheb, aga sa ei tea, mis ründajad teevad. See on paras lõhkumine, aga mulle meeldib vastane hoo pealt maha tõmmata ehk “tackle”.“

Ülar Tiitma tõdeb, et kuna ta tegi väljakul positsiooni vahetuse, siis on veel väga palju õppida. Eeskätt peab ta oma kehaehitust muutma, kui tahab pikas perspektiivis seda mängu veel DE positsioonil mängida. „Rohkem massi peab olema, sest kiirus ei ole nii oluline ja jõud on määrav,“ rääkis kaitsja.

Ülar Tiitmale meeldib Ameerika jalgpallis see, et tegu on puhtalt tiimitööga, kus 22 meest peavad tegema koostööd, et saavutada oma eesmärk. Mängijal on väljakul toimetamiseks palju erinevaid võimalusi ja Tiitma sõnul võib seda mängu võrrelda malega, millele on lisandunud füüsiline kontakt. „Eestlaste puhul kuuled hästi palju, et selles mängus võib lüüa, aga tegelikult ei või,“ selgitas Ülar Tiitma. „Füüsiline kontakt on hoopis teistsugune. Ta ei ole otseselt valus, aga pärast mängu annab teinekord kindlasti tunda. Mängu ajal ei pane seda valu tähele, kuigi vahel mõne paugu saad. Sinikaid ikka on ja mul on neid palju. Palju sõltub siin muidugi ka positsioonist väljakul.“

Ülar Tiitma soovitab kõigil, kes tahavad Ameerika jalgpalli õppida alustada arvutis NFL maddeniga, sest seal saab kõige kiiremini reeglid selgeks ja teadmise kuidas see mäng käib. „Kui mina trenni läksin, siis oli kõik selge ja õppima tuli hakata vaid tehnikat,“ lausus ta.

Ülar Tiitma eesmärk on mängida lähitulevikus Euroopa erinevates liigades ja siis juba profina. „USA-sse pääsemine oleks pikem võimalus, aga vaatame, mis tulevik toob,“ märkis ta.

 

 

FacebookJaga


Portaal on valminud Kohaliku omaalgatuseprogrammi toel
Toetajad:
Kuressaare

Tule meie meeskonda!

Ootame oma meeskonda inimest, kes armastab sporti. Pakume võimalust teha samm spordiajakirjandusse ja hakata portaalis saaremaasport.ee vahendama maakonna sportlaste tegemisi. Väike samm võib viia suureni. Kui oled huvitatud võta ühendust telefonil 56 47 39 60.

Ootame oma meeskonda inimest, kes soovib ja oskab tegeleda reklaamimüügiga. Kui oled huvitatud, siis portaal saaremaasport.ee on just sinu jaoks. Võta ühendust telefonil 56 47 39 60.